Silver Rocket

Basketball diaries vol. 18

Aran 27. 3. 2013

"Magic & Bird: Courtship of Rivals"

Tohle je úžasnej dokument HBO, kterej má hodinu a půl, a je NAPROSTO NUTNÝ ho vidět celej. Nejde vybrat jednu klíčovou scénu, větu, záběr... Ne. Je to regulérní film a fascinující příběh. Takže si můžete zvolit: kouknout se na nějakej evropskej nezávislej psychologickej film nebo na íránskej dokument nebo na "Courtship of Rivals." A jestli se nakonec - jak doufám - rozhodnete pro Magica a Larryho, dovolím si vám nabídnout několik zajímavejch linek:

1) LARRY BIRD JE NEJTVRDŠÍ CHLAP NA SVĚTĚ
Žádnej Johnny Cash, žádnej Mike Tyson, žádnej Henry Rollins, žádnej Bobby Clarke. Kdepak: Larry Bird je tvrdej jako skála, stručnej a syrovej. Neuvěřitelnej frňák a brada, v mladších letech blonďatej knír, obličejová mimika nula. O Birdovi aka Láďovi Ptáčkovi už jsem psal TADY a v "Courtship of Rivals" jsou krásně popsaný jeho kořeny. Láďa Ptáček je z úplný prdele v Indianě; naprostá díra, život na hranici chudoby. Otec (válečnej veterán) spáchal sebevraždu, Larry byl - a je - introvertní chlapík, kterej si nikdy nikoho moc nepustil k tělu. V dokumentu je vidět, jak ho POŘÁD štvou starý prohry. Nemá v sobě ani náznak takovýho toho smířenýho: "No jo, nevyšlo to - co už s tím dneska nadělám." POŘÁD ho štve, že prohrál finále Final Four NCAA s Magicem, pořád ho štvou dávný prohraný zápasy. Larry Bird je válečník, je old school. Žádný objímání a plácání se po prdeli před zápasem.

2) TOHLE NEVYMYSLÍŠ
Tichej a introvertní bílej kluk s atletickejma "schopnostma" tvýho fotra versus černej showman, kterej miluje a přitahuje pozornost, a kterej fascinuje geniálníma přihrávkama. East Coast vs. West Coast, Boston vs. LA, Larry vs. Magic. Ty rozdíly nemohly bejt větší. NBA byla ve druhý polovině 70. let vnímaná jako soutěž černejch gangsterů, fetovalo se tam jedna radost (když se hrálo proti Golden State Warriors, tak se nejezdilo do Oaklandu, ale do "Cokelandu") - a převážně bílý publikum to moc nedávalo. Boston byl "bílej" tým, Lakers "černej" tým. Dokonce i černoši v Bostonu fandili Lakers!!! A do toho najednou přišla tahle rivalita mezi dvěma největšíma hvězdama. To prostě nevymyslíš. "Courtship of Rivals" je z velký části o rasismu v USA a o politickým klimatu tý doby. Fascinující.

3) COURTSHIP OF RIVALS
Ano, Lakers a Celtics se fakt neměli rádi. Nenáviděli se. A to mě baví. Skutečná sportovní rivalita, žádný bratříčkování se a výměny dresů. Cedric Maxwell na jednom místě dokumentu říká: "Kdybych měl sklenici vody a viděl bych, jak Lakers umírají v plamenech, tak bych tu sklenici vody vypil a díval bych se dál." Koukněte se na něj, jak to říká. Fakt by tu sklenici vody vypil, nekecá.

4) A KIND OF MAGIC
Je těžký nemilovat Magica. Má prostě v sobě něco přitažlivýho. Myslím, že tím si nakonec i získal Larryho. Jedna z věcí, který si budu pamatovat celej život, bylo sobotní ráno na podzim roku 1991, kdy mi táta ráno u snídaně ještě ve starým bytě v Jívenský řekl, že Magic má AIDS a končí s basketem. MAGIC MÁ AIDS A KONČÍ S BASKETEM? Vůbec jsem tu informaci nepobral - přišlo mi to totálně nereálný. Jako kdyby vám někdo řekl, že Bůh je zranitelnej a má nějaký svý problémy. Prostě nechápeš.

5) SPOLEČNEJ KONEC
Ve spoustě rozhovorů pamětníci zmiňujou Birdovy problémy se zádama na konci jeho kariéry. Až tady je to všechno detailně popsaný. Když máte kolem dvou metrů a nemůžete se spolehnout na oporu svejch zad, je to šílený. Způsob, jakým s tím Láďa Ptáček nakládal, je obdivuhodnej. A je symbolický, že ani Magic nevydržel do konce svý kariéry - i když kvůli zdravotním trablům jinýho (pochopitelně ještě vážnějšího) rázu. I to je spojilo. Finále na olympiádě v Barceloně 1992 bylo víc než symbolický.

Hele, dejte si to celý... nebudete litovat.

 

 

Basketball diaries vol. 17: http://www.silver-rocket.org/nejkecy/374
Basketball diaries vol. 16: http://www.silver-rocket.org/nejkecy/364
Basketball diaries vol. 15: http://www.silver-rocket.org/nejkecy/333
Basketball diaries vol. 14: http://www.silver-rocket.org/nejkecy/331
Basketball diaries vol. 13: http://www.silver-rocket.org/nejkecy/315
Basketball diaries vol. 12: http://www.silver-rocket.org/nejkecy/314
Basketball diaries vol. 11: http://www.silver-rocket.org/nejkecy/301
Basketball diaries vol. 10: http://www.silver-rocket.org/nejkecy/286
Basketball diaries vol. 9: http://www.silver-rocket.org/nejkecy/277
Basketball diaries vol. 8: http://www.silver-rocket.org/nejkecy/275
Basketball diaries vol. 7: http://www.silver-rocket.org/nejkecy/272
Basketball diaries vol. 6: http://www.silver-rocket.org/nejkecy/271
Basketball diaries vol. 5: http://www.silver-rocket.org/nejkecy/269
Basketball diaries vol. 4: http://www.silver-rocket.org/nejkecy/268
Basketball diaries vol. 3: http://www.silver-rocket.org/nejkecy/266
Basketball diaries vol. 2: http://www.silver-rocket.org/nejkecy/263
Basketball diaries vol. 1: http://www.silver-rocket.org/nejkecy/262