Silver Rocket

Basketball diaries vol. 13

Aran 23. 8. 2011

Zrovna když jsem psal poslední Basketball diaries, probíhalo slavnostní uvedení novejch členů do basketbalový Síně slávy. A mezi letos vyvolenejma borcema byl chlápek, kterej do Síně slávy vlastně ani nepatří, ale bez kterýho by nebyla kompletní. Magor, fanatik, blázen, provokatér, válečník. DENNIS RODMAN, jeden z mejch nejoblíbenějších hráčů vůbec.

Dennis Rodman byl nejlepší obránce v dějinách NBA. Bez debat. Nebyl extra velkej, ale byl to král doskoků - sedmkrát za sebou se stal nejlepším doskakovačem celý ligy, to už se v životě nikomu nepovede. Bránil ty nejlepší hráče soupeře, ať už to byli rozehrávači nebo pivoti. Byl jak z gumy, zároveň neskutečně tvrdej, odolnej a agresivní.

Dennis byl tak trochu magor, možná proto pro něj mám takovou slabost. Tým byl pro něj rodinou, kterou nikdy neměl. Svý kouče Chucka Dalyho (v Detroitu) a Phila Jacksona (v Chicagu) vnímal jako otcovský figury a spoluhráče jako bratry - bez přehánění. Byl hodně emotivní (během tiskový konference při přejímání ceny pro nejlepšího obránce za rok 1990 se rozbrečel) a NBA pro něj byla životní šancí, protože nebyl draftovanej nijak vysoko a nikdo mu nepředpovídal velkou budoucnost. Ale Dennis na sobě makal jako blázen a miloval basket. Ty věci kolem (spaní s Madonnou, manželství s Carmen Electrou, který trvalo jen pár hodin, kérky, barevný přelivy, svatební šaty, kopání do kameramanů, drogy, chlast, filmy s Van Dammem atd.) nebyly tak důležitý. Důležitejch bylo jen těch 48 minut na palubovce a ty Rodman prožíval jako málokdo.

A stejně jako prožíval zápasy, tak ho dostalo i uvedení do Síně slávy. Tyhle projevy většinou bejvají nudný a bez šťávy. Ale Dennis? Ten to chudák skoro nevydejchal. Je to dojemný - potetovanej chlápek oblečenej jako Elton John, kterej ze sebe těžce souká slova a polyká slzy...

Věřím mu to všechno. Je to blázen. A víte, co je nejlepší? Jak ze sebe v čase 3.55 vyhrkne: "I didn´t play the game for the MONEY! I didn´t play the game to be famous!" Je to absolutně uvěřitelný. Nejlepší věty, co kdy v Síni slávy padly. A od chlapíka, kterýmu to věřím jako skoro jedinýmu.

Basketball diaries vol. 12: http://www.silver-rocket.org/nejkecy/314
Basketball diaries vol. 11: http://www.silver-rocket.org/nejkecy/301
Basketball diaries vol. 10: http://www.silver-rocket.org/nejkecy/286
Basketball diaries vol. 9: http://www.silver-rocket.org/nejkecy/277
Basketball diaries vol. 8: http://www.silver-rocket.org/nejkecy/275
Basketball diaries vol. 7: http://www.silver-rocket.org/nejkecy/272
Basketball diaries vol. 6: http://www.silver-rocket.org/nejkecy/271
Basketball diaries vol. 5: http://www.silver-rocket.org/nejkecy/269
Basketball diaries vol. 4: http://www.silver-rocket.org/nejkecy/268
Basketball diaries vol. 3: http://www.silver-rocket.org/nejkecy/266
Basketball diaries vol. 2: http://www.silver-rocket.org/nejkecy/263
Basketball diaries vol. 1: http://www.silver-rocket.org/nejkecy/262