Silver Rocket

Basketball diaries vol. 11

Aran 22. 6. 2011

Psát Basketball diaries během play off NBA je nemožný… Každej den je novej fantastickej příběh, akce, hláška. Pro basketbalovýho fanatika je to nejlepší období v roce. A letos to celý bylo o to sladší, že titul vyhráli Dallas Mavericks. Respektive že titul nevyhráli Miami Heat. Fandil bych totiž komukoliv, jen aby nevyhráli Heat. Ano, fandil bych i Lakers, POSRANEJM LAKERS, kdyby byli ve finále proti Heat. Nemá cenu tady vysvětlovat, proč jsou Heat TAKOVÝ kokoti, stačí jen dvě slova: LeBron James.

No ale Mavericks porazili Heat ve finále 4:2 na zápasy a já jsem od tý doby viděl následující video určitě tak stokrát… NBA si umí ze všech profesionálních lig nejlíp prodat svůj produkt a z tohohle vám bude jasný proč. Kamery mají přístup všude, mikrofony na sakách trenérů, skvěle sestříhaný, prostě dokonalej dokument o šestým zápase finále NBA na palubovce Miami. Začíná se ranním střeleckým předzápasovým tréninkem a končí se… No, uvidíte.

Tohle video vám řekne o obou týmech a o finále víc, než stovky papírů nejrůznějších analýz. Co jsem z toho zjistil a co se mi líbí?

0.31 – Mavericks přijíždějí k zápasu, všichni hráči v černým. Připomínají mi Johnnyho Cashe v bekstejdži v jeho nejlepších letech (aspoň jak si to představuju). Proč černý kvádra a to všechno? Dallas v tu chvíli vedl 3:2 na zápasy a hráči si během letošního play off vypěstovali zvyk oblíknout se před každou „close-out game“ (když měli šanci ukončit sérii) jako na pohřeb – aby to prostě dokončili. Hřebík do rakve Miami Heat.

1.09 – Heat v tunelu pro hráče, těsně před zápasem. LeBron uprostřed. Hele, já jsem basket hrál, takže to můžu říct. NEVĚŘÍM MU TO. Není to lídr.

2.13 – Kouč Miami Erik Spoelstra. Hezounek, fešák, chytrej kluk, stratég. Já bych pro něj prostě nehrál. Hrál bych pro tým, pro sebe, ale ne pro něj. A každej, kdo byl někdy v TÝMU, tomu asi rozumí. Jak při timeoutu opakuje: „We are tough enough to get this,“ to je TAKOVÁ komedie. Jak si zachovává dekorum, jak MOC CHCE bejt alfa samec – jenže nemá žádný charisma a přirozenou autoritu… Těch pár vteřin je nejlepším důkazem a je to na tom videu vidět i dál.

2.41 – Přichází čas Jasona Terryho. Ten hráč je MAGOR. Drzej magor. Pohár pro vítěze NBA si nechal na pravej biceps vytetovat už v říjnu – tak moc si věřil, že to letos vyjde. Jason Terry je studna, černá díra. Dáš mu míč a už ho neuvidíš zpátky. Střelec, sólista, prostě totální magor. Prásk, prásk, prásk. Sedm střel za sebou mine – žádnej problém, osmá tam třeba spadne a pak už to pojede, ne? Hrát s takovejma lidma je utrpení, ale pro tým jsou někdy takový bezcharakterní paliči nezbytný.

3.21 – LeBrona to asi nebaví. Vypadat TAKHLE během šestýho zápasu finále NBA? Neodpustitelný. Profackovat a posadit na lavičku.

5.09 – Dirk Nowitzki… Jsem za tohohle kluka strašně, strašně rád. Málokomu to přeju víc. Většina sportovců, který obdivuju, jsou magoři – Maradona, Iverson, Rodman, Cantona… ale Dirk je normální kluk, trochu introvert, prostě obyčejnej chlápek, co miluje basket. Nemá agenta, nemá žádnej velkej sponzorskej deal, občas má šílenej účes – ale basket umí jak ďábel. Jeho radost z titulu je strašně přirozená. Žádný divadlo.

5.16 – Záběry ze slavících šaten mě VŽDYCKY dojímají k slzám. Sorry, ale je to tak. Párkrát jsem to zažil, je to nádhernej pocit. Vzlyk, sorry.

5.30 – Rick Carlisle – to je naopak kouč, pro kterýho bych hrál do posledního dechu.

5.36 – Jason Kidd… To je basketbalovej Ray Bourque. 38 let, veterán, tohle je jeho první titul, absolutně zaslouženej. Když se tam obejme s Nowitzkým, je v tom zároveň velký poděkování Dirkovi právě za ten vytouženej mistrovskej prsten.

5.51 – Shawn Marion, další veterán s prvním titulem. „Took me twelve years to get this!“ Pusťte si tu větu párkrát za sebou. Je tam nepatrnej stín obrovskýho dojetí, který nejde zachytit při prvním nebo běžným sledování… o to je to silnější. „Took me twelve years to get this!“

6.10 – Tohle je další velká věc. Pat Riley, prošedivělej elegán, prezident Miami Heat a legendární kouč, jde pogratulovat Carlisleovi do šatny Mavericks. Pár vteřin, ale je to mocný.

Letos to byla skvělá sezona…

Basketball diaries vol. 10: http://www.silver-rocket.org/nejkecy/286
Basketball diaries vol. 9: http://www.silver-rocket.org/nejkecy/277
Basketball diaries vol. 8: http://www.silver-rocket.org/nejkecy/275
Basketball diaries vol. 7: http://www.silver-rocket.org/nejkecy/272
Basketball diaries vol. 6: http://www.silver-rocket.org/nejkecy/271
Basketball diaries vol. 5: http://www.silver-rocket.org/nejkecy/269
Basketball diaries vol. 4: http://www.silver-rocket.org/nejkecy/268
Basketball diaries vol. 3: http://www.silver-rocket.org/nejkecy/266
Basketball diaries vol. 2: http://www.silver-rocket.org/nejkecy/263
Basketball diaries vol. 1: http://www.silver-rocket.org/nejkecy/262