Silver Rocket

Basketball diaries vol. 9

Aran 6. 3. 2011

Když jsme si ve starších žácích hráli na basketbalový hvězdy, jedním z našich nejoblíbenějších hráčů NBA byl Larry Bird, kterýho jsme si překřtili na „Láďu Ptáčka“. Tenkrát jsem to tak nevnímal, ale když na to vzpomínám, možná jsme si Larryho Birda jako malý kluci zamilovali proto, že nám dával naději. Naději, že nemusíme běhat jako gazely a skákat metr vysoko – a přece máme šanci v basketu něco dokázat. Larry Bird (celá NBA si ho pro změnu překřtila na „Larry Legend“) vypadal jako KOKOT, běhal jako KOKOT, ale hrál jako BŮH. V lize, který vládne fyzická výbušnost a neuvěřitelný pohybový nadání hráčů, se Láďa Ptáček vyjímal naprosto nepatřičně: trochu toporný pohyby, divně natažený nohy, ne moc hezká střelba – a k tomu šílenej účes a BLONĎATEJ KNÍREK. Tak trochu tupej buran, kterej neumí do pěti počítat.

Jenže Láďa Ptáček byl vychcanej jak doktor Sorge. S vizáží totálního balíka a pohybovým aparátem zrezivělýho robota si celou NBA vodil přesně tak, jak chtěl.

Tu poslední akci, která začíná v čase 3.05, nechápu dodneška. Tohle je tak nepředstavitelně těžký! Přímo z výskoku udělat levou rukou z vlastní nepřesný střely koš? Neskutečný. Larry Bird byl taky drzej jako blázen – během jednoho zápasu v Portlandu si jen tak pro sebe řekl, že všechny koše kromě střel z dálky bude střílet levou rukou, ať je tam nějaká extra motivace. Ze svejch 47 bodů dal levou rukou 22…

Ale Láďa Ptáček byl taky pěkně hustej. Nebál se rozdat ránu a soupeře provokoval jako málokdo. Tohle video je fantastický: semifinále play off Východní konference 1985, Láďa dostane na začátku druhýho poločasu dvakrát loktem do držky od pivota Detroitu Billa Laimbeera. Druhá rána mu roztrhne bradu. A teď sledujte, jak v čase 0.30 vstává z palubovky. Žádný stěžování u sudích, žádný divadlo, žádný drama: nasranej Láďa místo toho ve druhý půli nastřílí s kamennou tváří 31 bodů, čímž Detroit totálně zařízne. Neserte Láďu!!!

A na závěr jeho neskutečný přihrávky. Vážně ho podezírám z toho, že jeho hlavní motivací bylo dělat si ze soupeřů prdel… Blonďatej knír vládne všem!

Basketball diaries vol. 8: http://www.silver-rocket.org/nejkecy/275
Basketball diaries vol. 7: http://www.silver-rocket.org/nejkecy/272
Basketball diaries vol. 6: http://www.silver-rocket.org/nejkecy/271
Basketball diaries vol. 5: http://www.silver-rocket.org/nejkecy/269
Basketball diaries vol. 4: http://www.silver-rocket.org/nejkecy/268
Basketball diaries vol. 3: http://www.silver-rocket.org/nejkecy/266
Basketball diaries vol. 2: http://www.silver-rocket.org/nejkecy/263
Basketball diaries vol. 1: http://www.silver-rocket.org/nejkecy/262