Silver Rocket

Gurun Gurun – s/t

Aran 29. 7. 2011

Na Gurun Gurun se moc nehodí označení „kapela“. Tenhle „kolektiv“ (jo, to je lepší) operuje v úplně jinejch vodách, než na jaký jsme zvyklý. Místo „skladeb“ se kolem vás omotávají potrhaný pavučiny zvuků a místo „melodií“ se prostorem linou spíš náznaky, vůně a stíny. A přesto to není samoúčelnej experiment pro experiment. Kdyby jejich debutový CD (sakra, chtělo by to vinyl!!!) vyšlo třeba na Kranky, nikdo by se nemohl divit.

Hudba Gurun Gurun je křehká, uhrančivá a sugestivní. Přestože je magicky klidná, neustále vás drží ve střehu. Každej poslech je velký dobrodružství a kdybych psal tuhle recenzi v jiným ročním obodobí, vypadala by třeba úplně jinak. Gurun Gurun se povedla fantastická věc – nahráli desku, na níž vystupuje do popředí pokaždý trochu jinej barevnej odstín, ale základní paleta je pořád stejná. Hostující hlasy japonskejch vokalistek pak jen zdůrazňujou zvláštní hravost a zároveň naprostou osudovost alba. Tohle je svobodnej prostor, v kterým se může stát úplně cokoliv.

Při vší tý zvukový košatosti a těkajícím neklidu, kterej vytváří různý bublání, skřípání a škrábání, je ale zvuk Gurun Gurun vlastně prostej a disciplinovanej. Soustředěnej, řekl bych. Mraveniště se přece taky pořád hemží, nicméně v něm panuje přísnej řád. A když budete pořádně poslouchat, zjistíte, že třeba „Ano Uta“ je vlastně nádherná písnička (sic!).

Některý desky jako kdyby se vznášely na pomezí dvou a více světů – můžete po nich natáhnout ruku, ale rozplynou se za záclonou deště a mlhy. Přesto se čas od času někomu povede „zhmotnit“ je. Gurun Gurun se to povedlo. Těším se na jejich další výpravu za zvukovým dobrodružstvím.

CD za 250 Kč si můžete objednat třeba TADY.