Silver Rocket

Prodavač - Duchové EP

Aran 7. 6. 2011

„Musím to ze sebe dostat, dokud mi stačí hlas.“ Prodavač aka Šampón ze Sporto to ze sebe dostal. Na EP „Duchové“ jsou sice jen čtyři písničky + jeden remix, ale tahle krátká dávka je výživná, jak jen může bejt. Fanouškem Prodavače jsem se stal hned po jeho prvním koncertě (před rokem v srpnu s Astronautalisem na 007) a od tý doby jsem čekal na nějakou nahrávku. Šampón to teda ze sebe teď konečně dostal a já se dočkal. A stojí to za to.

„Zbejvá mi ještě chvíle, ale vidím to černě
Hlava mi šediví a cejtím, jak rychle kynu
Jsem vesnickej král, co panuje v herně
Stárnu tu tiše – stotřicítkou za hodinu“

To, že bydlím v Praze, ještě neznamená, že nerozumím maloměstský klaustrofobii (v Prodavačově případě Kostelec nad Černými lesy). Místní borci jsou všude stejný a lokální pouta si v sobě člověk nese pořád. Texty na „Duchové“ jsou hlavně o tomhle a musím říct, že mě strašně překvapilo, jak dobrý jsou. Když Sporto přešli na češtinu, jako by Šampón našel odvahu k vlastním věcem. Což je moc dobře.

Ohledně Sporto – srovnání se stejně nevyhneme, tak pojďme na to. Prodavačovy skladby jsou oproti Sporto subtilnější, tradičnější, víc intimní, ale zároveň víc přímočarý. DiscoDNA v tomhle případě funguje v tom nejlepším slova smyslu. Jestli jste na škole v přírodě nikdy neměli diskotéky, na kterejch hráli prim Alphaville („Big In Japan“, klíčová deska!!!) a první, ehm, letmý dotyky přes mikinu, nemůžete pochopit moje nadšení pro sladce romantickou syntezátorovou linku (třeba remix „Zbejvá mi ještě chvíle“). Tam, kde Sporto vynesli psychedelickou kartu a zvukovej ohňostroj, tam se Prodavač drží víc při zemi.

K těm písničkám to ale sedí: jsou to výborný skladby a nepotřebujou nic navíc. Producentsky se to povedlo vyvážit dokonale, čímž se dostáváme k Pe.Klovi a KundoLabu. Takže oficiálně: po „Konci civilizace“, desce Komunistů a Prodavačově EP je evidentní, že existuje něco jako „KundoLab sound“. Pe.Klo si prostě našel vlastní zvuk a hlavně producentskej přínos, kterej dokáže původní nápady kapely rozvinout, ale zastaví se ještě před tím, než by je stačil přeplácat gejzírem nápadů (tahle stopka někdy není úplně jednoduchá). Připomíná mi to desky Pinback: v jejich skladbách je taky spousta nápadů a melodickejch linek, ale jsou pečlivě srovnaný do jednoho celku. Makají spolu. Jen jediná drobná výtka nadšenýho posluchače a fanouška „KundoLab soundu“: nebojte se přisvítit vokálem a dát tam příště víc zpěvu, hoši. Díky.

Nelze nezmínit ještě „Všechno OK“, což je geniální cover kapely STP (Soubor tradičního popu – polozapomenutá kapela, kterou měl Petr Stanko před Michael´s Uncle). Do nálady „Duchové“ to zapadá parádně, textově i zvukově.

Prodavač překvapil. Nečekal jsem to TAKHLE dobrý. Šampón dovede napsat super písničky (umění, který mi zůstalo odepřený – o to víc to dokážu ocenit) s nečekaně silnejma textama. Celý to hraje dobře, pamatuje se to dobře. Ty vole. Jestli se Prodavač tím svým šnečím tempem někdy dokope k desce, hlasuju pro vinyl. Si to zaslouží.

Stahuj tady: http://starcastic.cz/bands/prodavac/
Poslouchej tady: http://soundcloud.com/p-r-o-d-a-v-a-c/duchove-ep
Prodavač: http://www.prodavacovo.cz/