Silver Rocket

Konec civilizace - návod k použití

Aran 2. 1. 2011

Populární mýtus o startu Bonusovy rapový kariéry každej zná: měl hrát na SRSS 09 v Dolní Bukovině, ale neměl žádnej materiál, tak místo ambientních zvukovejch ploch nakonec začal rapovat do cizí muziky. Tohle je pravda jen částečně - Bonus totiž nevzniknul přes noc. Bourek nasává rap dost pečlivě už x let (pamatuju si, jak nám kdysi dávno nadšeně vykládal o prvním albu Kontrafaktu – spoustu let před tím, než se z týchto chalanov staly legendy/karikatury). Dokonce bych s odstupem času řekl, že třeba Emems byli na jeho cestě spíš „projektem“, v kterým si vyzkoušel, jak chutná ten pověstnej rockovej chlebíček. Pro většinu lidí je Bonus „ten kluk z těch kapel, co teď rapuje“, ale pravda je podle mě jiná. Bonus je ten kluk, co chtěl vždycky rapovat, jen hrál před tím v nějakejch kapelách. Dlouhou dobu to byl tichej, trpělivej, pečlivej žák a pozorovatel – a teď si řekl, že jeho čas přišel.

Takže je tady „Konec civilizace“ a ohlasy na tu desku jsou bláznivý – nepamatuju si, kdy naposled nějaký album vzbudilo takový pozdvižení; od naprostýho zbožštění po totální zatracení. Většina lidí navíc prostřednictvím tý desky formuluje v recenzích spíš svý pohledy na svět, než že by se věnovala samotnýmu obsahu. Což nemusí bejt nutně na škodu... Každopádně je to ale pozoruhodný.

„Konec civilizace“ totiž k formulování vlastních názorů přímo vybízí. Je to naprosto otevřená a čitelná deska. Málokomu při tom ale dochází, že Bonus nikoho nenabádá, aby s ním souhlasil. Možná to ani nečeká. Je to sešit, kterej čeká na vaše vlastní zápisky a reflexe. Smutný je trochu jen to, že v dnešní době, kdy se život (včetně prožívání muziky) přestěhoval na internet, lidi neočekávají, že by měli v reakci na nějakou nahrávku „něco dělat“. Chtějí něco, k čemu se lze okamžitě vztáhnout, co lze pojmenovat, ohodnotit, ohvězdičkovat, prodiskutovat na fórech. Nedochází jim, že „Konec civilizace“ možná bude „dokončenej“ až tím, že vstanou od kompu a to „něco“ udělají – ať už to bude cokoliv. „Trávíme moc času onlajn / internet nám škodí,“ říká Božan v „Ztrácíme čas“ a je to fakt. Nemáte pocit, že je potřeba něco udělat?

Napsal jsem pár tejdnů zpátky na Twitter, že „Konec civilizace“ bude za pár let něco jako „Srdce v kusech zvuku“. Pokusím se to vysvětlit. Především – nebudu se kvůli nějaký falešný skromnosti tvářit, jakože si neuvědomuju, že „Srdce v kusech zvuku“ je výjimečný album, hehe... Je to super muzika, ale důležitej je taky kontext tý nahrávky. Když to vyšlo, tak to nefungovalo tak, jak to známe dneska. Jo, už sice existovaly kapely jako Lyssa nebo Point, ale to bylo tak celý. „Hardcoreová“ scéna si jela to svoje, „noiseová“ scéna si jela to svoje a nedocházelo k žádnejm průnikům. Když se na „Srdce v kusech zvuku“ podívám zpětně, uvědomuju si, že pomohlo nastartovat jednu část kytarový muziky, z který za pár let vyrostla svébytná scéna. A „Konec civilizace“ má ještě větší potenciál. Narozdíl od Slovenska je tady alternativní / undergroundovej / indie / blebleble hip hop výjimečným úkazem a tahle deska to může radikálně změnit. Ne třeba letos, možná ne ani za rok. Ani ne třeba za ten příští rok. Ale za pár let, až budou slyšet nový hlasy, zřejmě se od nich dozvíme, že „Konec civilizace“ stál na začátku jejich cesty. Dost na to sázím. Myslím, že zajímavej hip hop má v českejch podmínkách šanci vzniknout jen z progresivní punkový scény, což ale zároveň není ve světovým měřítku nijak ojedinělý nebo výjimečný (viz Sage Francis, Anticon atd.).

Ne všechno ale žeru. Dám příklad: myslím, že když Sporto zpívají „Dva zuby“, má to stokrát silnější účinek než podobně „společensky závažný“ (v dobrým slova smyslu!)sdělení v „Dětem“ nebo „Squatteři, feťáci, anarchisti“ na „Konci civilizace“. Text/dialog ve „Dvou zubech“ totiž řekne o domácím násilí víc, než přímý vypíchnutí toho problému. Čímž chci říct, že když Bonus pojmenovává věci přímo a na rovinu, neznamená to automaticky, že to je i naléhavější... Ale to je jen drobnej detail.

Můžu vám prozradit, že během tejdnů práce, kterou věnovali Bonus a Pe.Klo týhle desce, nebyla s klukama ani trochu sranda, hehehe... Byli do toho ponořený tak hluboko, že neviděli a neslyšeli nic jinýho kolem sebe. Trochu jsem se proto bál, že nahrávka bude „přeprodukovaná“, ale naštěstí jsem se spletl – většina tracků je zvukově naprosto soustředěná na svoje nejsilnější místa. A když to dáte dohromady s neustálým cinkáním kas někde v hypermarketu, který spojuje jednotlivý skladby, dostanete intenzivní zážitek, kterej nenechává moc prostoru k vydechnutí.

Je senzační vidět (vzhledem k tomu, že vím, kolika lidem Bonus pije krev), jakej ohlas „Konec civilizace“ má. Těším se, že v případě Bonuse i Sporto dojde ještě někdy na nový desky – oba tyhle projekty můžou ještě růst. A na závěr mý tři oblíbený pasáže z alba, kterýmu jsem stoprocentně uvěřil:

„Jsme černá ovce, černej Petr, černej kůň – jen z pohledu profitu jsme jak smradi na piku.“

„Tisíckrát víc korun do piva než do hudby, a stejně jak remcáme, jak žijem z ruky do huby.“

„Nabízíš pomoc – nechci ji. Je zima a tma v mojí jeskyni.“

http://starcastic.cz/records/index.php?/releases/konec-civilizace/