Silver Rocket

Petice, všude samý petice voe

Aran 28. 2. 2008

Hudební publicista Pavel Klusák sepsal text s názvem „Petice za sloučení koncertů Nicka Cavea a skupiny Dinosaur jr.“ Petice vyšla v kulturním týdeníku A2 a na blogu Pavla Klusáka, adresa je tady:
klusak.blog.respekt.cz/c/2…

Je to vlastně dobrej žurnalistickej fór: v podstatě takový sympatický postesknutí fanouška, kterýmu se v jeden den sešly v Praze dva dobrý koncerty. Chápeme a je nám to taky trochu líto. Jenže tím, že na webu A2 jde k „petici“ připojovat i podpisy, to celý trochu ztrácí podtext pouhýho fóru. A hlavně: v textu jsou věci, ke kterejm se jako Silver Rocket chceme nějak vyjádřit, protože se nás dotýkají. Taky si myslíme, že Pavel by neztrácel čas a řádky jen na dobrej fór a že tam je kromě nadsázky i několik vážně míněnejch záležitostí.

Jestli chcete pokračovat ve čtení, bylo by dobrý si nejdřív pečlivě proštudovat, co napsal Pavel Klusák, aby vám následující text nezněl jako řada „výroků vytrženejch z kontextu“ (což je oblíbenej terminus technicus spousty účastníků jakejchkoliv debat).


Jsme celou dobu tak trochu vytržený z kontextu...

První, co nás zarazilo, je oslovení. „Adresováno: koncertním agenturám 10:15 Promotion a Silver Rocket,“ píše Pavel. Nejsme si jistý, že nás dělání koncertů automaticky řadí do škatulky „koncertních agentur,“ což je spojení, z kterýho se nám chce blejt. Ale budiž. „Obracíme se na vás s naléhavou výzvou,“ stojí dál. Kdo se na nás ale obrací? Hudební publicisti? Fanoušci? Za koho autor vlastně mluví? Těžko říct. Pokud je to myšlený za fanoušky, je to trochu faul. Jsem fanouškem Dinosaur Jr. a jsem i fanouškem svatýho Nicka a necejtím potřebu, aby za mě někdo mluvil. Nevidím problém v tom, že hrajou ve stejnej den v Praze. Vyberu si tentokrát Mascise, Barlowa a Murpha a na Cavea zajdu příště (pokud ten den nebude nějakej kravál třeba na 007, kterej by pochopitelně dostal přednost). A jako fanoušek Dinosaur Jr. jsem nadšenej, že jednu ze svejch oblíbenejch kapel uvidím v příjemným prostoru a ne v nějaký hale. Mimochodem, všem těm hudebním publicistům a všelijakejm personám tzv. „od pera“ říkáme v Silver Rocket „fanoušci z guestlistu“ – lidi, který za koncert neplatili ani nepamatujou, ale strašně jim jde o tu „dobrou muziku.“ Ale nemyslíme to nijak zle, už jsme si zvykli, že média mají přístup, kam si zamanou.

„Obě vystoupení jsou jedinečná a nedá se čekat, že by tu dotyčné, světovou popularitou rozmazlené kapely vbrzku mohly hrát podruhé.“ No nevim, ale mám takovej pocit, že Cave sem jezdí každej druhej rok. Což je jen dobře – je to pořád borec. „Protagonisté obou kapel, jsou navzájem svými příznivci: sešli se ale vzácně - třeba na soundtracku filmu Natankovat, najíst se a vyspat (Gas Food Lodging). Máte nyní dobrou nenásilnou příležitost, jak Nicku Caveovi s J Mascisem uspořádat společnou večeři,“ píše se dál. Tohle je trochu vtipný. Usuzovat z účasti na jednom soundtracku že jsou protagonisté obou kapel navzájem „svými příznivci“? To se nám nezdá. Ale proč ne.


Půjdeme na večeři s Nickem, co myslíš?

„Můžete říct, že pro prozaický svět organizace a koncertního byznysu je podobná myšlenka absurdní.“ Vůbec ne. Jen v tomhle konkrétním případě nevidíme důvod to dělat. Ani nevíme, jak to udělat.„Ale teď vám řekneme, proč byste to mohli udělat. Abyste pro jednou dali najevo, že jste součástí velkého propojeného organismu, který, ať chce nebo ne, funguje v symbióze. Organismu, který dohromady tvoří muzikanti, posluchači, vydavatelé, promotéři, slušní novináři, dokonce i mizerní novináři. Svět hudby by se rozsypal bez vás i bez nás, s tím nic neuděláme.“ No, to je právě velkej omyl. Jediná symbióza, o kterou nám jde, je symbióza s lidma, který sledujou aktivity Silver Rocket a podporujou je – ať je to koncert na mlejně v Byšicích nebo koncert Dinosaur Jr. v Paláci Akropolis. Obojí je pro nás stejně důležitý, což je přesně ta věc, kterou ten „organismus“ nechápe. Věřte nám, že my se obejdeme bez tohohle nudnýho kolotoče. Bez vydavatelů, bez promotérů, bez všech těch závaží. Ale neobejdeme se bez fanoušků – my sami jsme fanoušci, tím to celý začíná a končí. Aby nedošlo k nedorozumění: tohle není namířený proti lidem z médií. Kdepak. Tohle je od začátku existence Silver Rocket namířený proti zaběhnutýmu modelu fungování toho „organismu“ nebo chcete-li hudebního byznysu, jehož jediným smyslem je zrůdná expanze. Svět Silver Rocket se nezboří, když začneme prodělávat natolik, že už si nebudeme moct dovolit koncerty ani desky. Najdeme cestu, jak to dělat jinak, ale pořád mimo pravidla „velkého propojeného organismu.“ Je to patetický? Možná. Je to elitářský? No jasně!

„Vylezte z backstage a řekněte - ale jo, vnímáme vás, nejenom vaše peníze na kase.“ Prosím? Pokud je tohle adresovaný i Silver Rocket, považujeme to za docela drsnou urážku (pokud ne, mělo to bejt jasně uvedený). I na tzv. „velkejch“ koncertech v Akropoli známe minimáně od vidění víc než 60% návštěvníků. VNÍMÁME JE. My právě nejsme „koncertní agentura“. Stejně jako se těšíme na kapelu, tak se těšíme aspoň na krátký pokecání s Vlastou, Radimem Šolcem, Sikim, DD klanem, Křepim, Mikitou, Osobičem, hradeckým klanem, Ivanem, Turbojugend Praha a dalšíma, který bysme tady nejradši vypsali všechny. Tohle je pro nás ten „organismus“, ne model vydavatel – promotér – novinář – blablabla…


Nevylezem z backstage!

Tady je totiž klíč k tomu všemu. Jak vlastně Silver Rocket přišli ke koncertu Dinosaur Jr.? Pamatujete si na koncert Awesome Color 16. října v klubu V Jelení? To je parádní kapela, která jela s Dinosaur Jr. část jejich americkýho turné a na podzim byla na evropským turné. Náš kamarád Standa Choutka si na jejich MySpace profilu všimnul, že mají day off mezi koncertama v Berlíně a Miláně (nenajít koncert na cestě z Berlína do Milána je v podstatě umění – všechna čest jejich booking agentovi). Napsali jsme Awesome Color, že bysme je rádi viděli v Praze, narychlo se domluvil koncert V Jelení, kluci z Bugmen nám pomohli s jídlem a s ubytováním a bylo to. Přišlo cca 50 lidí – mezi nima nebyli žádný „fanoušci z guestlistu“ – a byl to parádní koncert, všechny prachy ze vstupu se daly nadšený kapele (bylo to hezkejch 217 eur) a bylo to. Žádnej „velkej propojenej organismus“ promotérů a vydavatelů. DIY večírek po všech stránkách. Žádnej model vydavatel – promotér – novinář – blablabla… Ne. Bylo to zhruba Standa Choutka - kapela - Bugmen - Jelení - pohoda. Všechno konkrétní lidi.

Proč to tady píšu? Samozřejmě jsme se Awesome Color ptali na to, jaký bylo turné s Dinosaur Jr.AC mluvili o Mascisovi a spol. moc hezky. Padlo pár piv a my jsme začali fantazírovat o koncertu Dino v Praze. „Když jsme udělali Awesome Color V Jelení, tak teď už můžeme klidně udělat i Dinosaury v Akráči, co?“ Hahaha vole jasně, ještě jedno pivko prosim… Takže jsem dostal od ÚV příkaz napsat booking agentovi Dinosaur Jr., velkej humor, a ještě jedno prosim…

Dobře naladěnej jsem přišel domů a v noci jsem na internetu pro pobavení skutečně našel bookingovku Dinosaur Jr. Podívejte se na to: www.wma.com Ty lidi mají 50Centa, Eagles, Janet Jackson voe, prostě ÚPLNĚ JINÁ LIGA. Takže já jsem jim po pár pivech s Awesome Color napsal něco ve smyslu „Nazdar chlapi, my jsme tady ty blbci z Prahy a máme strašně rádi Dinosaur Jr. a děláme tyhle a tyhle koncerty, takže kdyby se vám to hodilo, rádi to uděláme, čus, Silver Rocket.“ A šel jsem spát. Ráno jsem měl v mejlu odpověď „We will keep you informed,“ což mě dost překvapilo, nicméně jsem to pustil z hlavy. Pak si ale někdo ze Silver Rocket (už nevím kdo) všimnul toho, že Dinosaur Jr. mají hrát letos na ATP, tak jsem jim napsal opatrně znova – odepsali, a začalo se to domlouvat. Tím chci říct jednu strašně důležitou věc – TEN KONCERT MOHL DĚLAT KDOKOLIV. Úplně KDOKOLIV, prostě JAKEJKOLIV fanoušek Dinosaur Jr. Při jednání s těma WMA nehrálo vůbec žádnou roli, že jsme nějaký Silver Rocket a že jsme dělali nějaký koncerty jako třeba Isis (to lidem z WMA vůbec nic neříkalo, neznali to) a že máme nějakou historii. Kdybysme napsali, že jsme Hovnoprdelfackasalám s.r.o. a že děláme ska festivaly a že teď chceme udělat Dinosaur Jr. bylo by to zhruba stejný. Tenhle koncert je dělanej fanouškama pro fanoušky. A znova: je to patetický? Možná. Je to elitářský? Jasně! Nechceme bejt ve škatulkách „koncertních agentur“ a necejtíme se bejt závislý na zájmu médií – jen na zájmu lidí o to, co děláme. A doslova KAŽDEJ může dělat to, co my. Je to naprosto jasný z toho, jak se domluvil koncert Dinosaur Jr.

A blížíme se ke konci petice. „Když už jsme u těch financí: máte dobré období. Neproděláváte. Lidi chodí.“ Fakt? To jsme si nevšimli, že neproděláváme (nevíme teda jak 10:15, na jejichž koncertech z první poloviny 90. let jako La Muerte, Treponem Pal, Mega City Four, New Model Army nebo Sonic Youth mimochodem řada lidí ze Silver Rocket hudebně vyrůstala – kromě jinejch věcí, samozřejmě). Radši bysme se bili v prsa, jak nám to bezvadně jde, ale realita je jiná. Koncerty na 007 jsou dlouhodobě zhruba na nule, je nicméně pravda, že za poslední půlrok jsme pár tisíc v plusu. O těchhle koncertech se píše v petici? Pochybuju. Spíš se myslí tzv. „velký“ koncerty, na kterejch se ale teda nevydělává ani náhodou. V zimě jsme prodělali 15 000 na High On Fire a Pelican, dalších 6 000 na Qui a teď naposled víc než 22 000 na Earth. Nevíme, jak jste kdo bohatej, ale pro nás to jsou strašný sumy. Ano, lidi chodí, ale asi na něco jinýho. Měli jsme sice v kase zhruba 5 800 z Mono a asi 1 100 korun z Jesu, ale to je pryč a jsme teď finančně dost v prdeli. Takže tolik k tomu „dobrému období.“

Celkově vzato: je nám krajně nepříjemný, když nám někdo podsouvá, abysme „vylezli z backstage“ a řekli fanouškům „ale jo, vnímáme vás, nejenom vaše peníze na kase.“ Koncert Dinosaur Jr. je pro nás důkazem toho, kam až se dá v punk rocku zajít, když člověk cejtí podporu komunity, který je součástí, a která mu dodává kuráž dělat zdánlivě nesmyslný věci. Nechceme dělat z komára velblouda a v podstatě dobrej žurnalistickej fór a částečně nadsázku nafukovat do nějaký kauzy. Klidně pište, že Silver Rocket kapely stojej za hovno a že koncerty jsou nuda a že jsme debilové, ale nesnažte se nám vysvětlovat, jak bysme to podle vás měli dělat. Dělejte si to když tak sami podle svýho. A vsadíme se, že už je víc prodanejch lístků na Dinosaur Jr., než je podpisů pod peticí.