Silver Rocket

Shellac očima Joba

Töhötöm 4. 5. 2008

Jako zastydlej přizdisráč, kterej dokáže vymáčknout svůj názor jen pod soustavným tlakem, jsem dlouho odolával výzvě napsat něco o Shellac. K hlavnímu důvodu se totiž ještě přimotal dojem, že všechno podstatný o tomhle Atlantisu nezávislý hudby k dnešnímu dni zaznělo v Nejchytřejších kecech. Když už ale Rasťo rozjel petici za pětiletku uzavřenou další deskou, pak nemůžu mlčet. Málokterej masiv rockový hudby přitahuje tak magneticky, že se ani s kvalitně pěstovanou netečností neodpoutáte. Shellac tohle uměj na výbornou. Slovo fandů dlouhohrajících desek teda zaznělo, ale co teprve singly!!! V dobách, kdy ještě Maximum Underground sídlilo v Jilský a Max se staral o pravidelnej přísun sedmipalců, se nešlo minout s ípkem The Rude Gesture, A Pictoral History.




Věřte, je těžký se nestat fanatickym fanouškem kapely, která pašuje špinavý zvukový záškodnictví v ručně dělaným, speciálně vyseklym obalu. Tam se taky dočtete všechno podstatný o technologii nahrávání, ale teprve až se zlověstnym bzučením kytary v úvodní The Man Who Invented Fire mozku dojde, jak velkou věcí tahle grupa audiofilů je. Ten singl nemá slabou chvilku, dokonce i v momentech, kdy Todd zjednoduší velký chvíle speciálně vybuzenejch přechodů dle receptu samotnýho Steva. Marš minimalisticky dávkovaný kytary, přesto podivně pompézní, sestupuje morkem kostí mrazivě až k samotnejm kořenům rockový muziky. Cokoliv vás v tu chvíli napadá, je vedle skutečnosti roku 1993 zachycený na půlpalcovym ampexovym pásku nicotný. Z Teska je budoucí zřícenina a ze mě znovuobživlá bytost, smějící se vlastní pošetilosti. Nevěřící Tomáš šel sice hodně napřed, brzo ale následoval singl Uranus. Stejný balení, snad ještě působivější obsah.




Doris = jedna z nejlepších písniček všech dob navazuje na Big Black někde tam, kde předtím duněla veleúchvatná hymna Jordan, Minnesota. Pocta barový zpěvačce s drtivym refrénem nenechává na pochybách, že jde o životní lásku. Miracles happen, when Doris sings..., Wingwalker pak uzavírá úvodní kapitolu ročního zkoušení a nahrávání. Tekoucí písky, víra v samoozdravnej proces. Pak tu je Shellac record #3, The Bird is the Most Popular Finger, která nabízí kromě vrypu The AdmiralAt Action Park taky verzi Pull The Cup pojmenovanou XVI. Celý to zní, jako když se kapela nudí při věšení velkýho prádla v sušárně. Weston protáčí místo strun svý basy rafičky babiččinejch stolních hodin. Uhrančivá je i předělávka od AC/DC Jailbreak, při který stojíte na špičkách a recitujícího Steva necháváte zadírat struny do vnitřku hrudníku. Patos? Možná při vzpomínce na to, co nás k sobě přivedlo s Medem. Jo, byl to tenhle příspěvek od Skin Graftu na téma „Vzpomínáme na Ejsíky“ 1 až 4.




Šelakový království boží se pro mě osobně uzavírá dvanáctipalcem The Futurist, předzvěstí „art-rockovýho“ díla Terraform. Dárek pro sedm set a devětasedmdesát kamarádů jsem si nahrál na kazetu díky nejmenovanýmu pánovi, a pak se nestačil divit, jak je možný, že jsou to jen dva opusy, znějící jako když zapnete náhodnej výběr při poslechu Terraform. Divotvůrci tady zněj šíleně: je to tanec, víc kazačok než strojowaltz, ale „maká to“ (slovama Bugrra). Na zítřek mám jasnej plán – přijít včas, stoupnout si co nejblíž pódiu, uždíbnout z merche a doufat, že prohodím s Bobem aspoň slovo. A doufat, že to slovo se stane začátkem hezkýho přátelství...