Aktuální články |
---|
Novinky: 10. 7. NEW DOG + ARANANAR 12. října v Punctu |
Inkvizice: 31. 5. Dominik Duka |
Nejchytřejší kecy: 11. 2. Laundered Syrup – Black Urn |
Barbez (USA, Tzadik)
Atlantic Cable
10. dubna v Chateau Rouge
Kapela svádějící kritiky přirovnávat na jedné straně k Do Make Say Think a GY!BE či komornímu rocku Rachel’s a Beirut, na straně druhé k multikulturnímu nářezu v blázinci. Její členové se angažovali v bahnech typu Harvey Milk nebo Foetus, dělali s hvězdama jako Patti Smith nebo Antony and The Johnsons. A to nemluvím o Michaelu Girovi (Angels Of Light), Jarboe a třeba Silver Mt. Zion. „Některé skladby začínají jako klidná Tortoise + Sea&Cake směska předtím, než vybuchnou do přebuzené, zmatené elektroniky nebo hardcoru - tedy v případě, že jsou v hardcoru marimbová sóla. Jestli jsou Dresden Dolls vstupní drogou kabaretního rocku, Barbez jsou tvrdý matroš.“ Boston Phoenix.
Barbez vznikli roku 1997 z newyorského downtownu okolo skladatele Dana Kaufmana. Ten, odkojený syrovým punkem, tíhnul postupem času ke klasické hudbě, avšak stopy obou těchto světů najdeme u Barbez zastoupené stejnou měrou. Když k tomu připočtete rozmanitý a obměňující se line-up nebo Kaufmanovy židovské, rumunské či ruské kořeny, dá se už snáze pochopit hudební guláš kapely. Ruské lidovky, hudba Kurta Weilla, šansony, klezmer, tango a naproti tomu covery Black Sabbath nebo The Residents. A co ještě z nástrojů skupiny vypíchnout theremin (jež mistrně obstarává světová virtuoska Pamelia Kurstin, většinou s cigaretou) nebo obří marimbu? Ano, Barbez působí trochu divně.
Po DIY počátcích se kapely briskně chopili Important Records, label s nemalým renomé. Aktuální album - Force Of Light - které přijedou do Prahy představit, se však dosavadním nahrávkám vymyká. Nejen, že odešla ústřední vokalistka/tanečnice, ale je nebývale strohé a pochmurné. Vzniklo jako Kaufmanův autorský počin doprovázející poezii Paula Celana pro prestižní vydavatelství Tzadik, za nímž stojí John Zorn. Produkce se ujal, stejně jako vždy předtím, Martin Bisi (Sonic Youth, Swans, Bill Laswell, Lydia Lunch, Herbie Hancock a mnoho dalších).
Celan, zásadní básník 20. století židovského původu, nebyl narozdíl od svých rodičů obětí holocaustu přímo, ale až ve svých 50 letech, kdy spáchal sebevraždu. Přestože se k tomuto tématu soustavně vracel, jeho přístup nebyl didaktický. Ve svých záhadných abstraktních konstrukcích se čím dál více přibližoval tichu. Stejně jako Barbez neplýtval zbytečným patosem a šel k jádru.
„Barbez kombinují humor a půvab tak překvapivě jako chudá cirkusová sebranka“ Time Out New York
„Songy pendlují od tra-la-la šansonu k úsečným výbuchům příšerného šramlu, trefujíc všechno mezitím. Přestože jsou občas okázalí se změnami taktu, Barbez nepůsobí onanisticky: záměrem je kontrolovaný chaos, žádná atletika. Dojem je asi jako ze sklepa plného rozpadajících se vinylů toho nejlepšího za celé století - Satie přetavený do The Stooges - poté jaksi svolný k návratu do původní podoby.“ Pitchfork Media
Barbez vystoupí 10.4. v Chateau Rouge (Praha) od 20:30. Zaznít by mělo jak aktuální album, tak starý materiál. Předkapela: ATLANTIC CABLE. Vstup 190,- při rezervaci na tickets [at] letmo.net , 240,- na místě.
Letmo Productions: myspace.com/letmoproductio…
Barbez MySpace: myspace.com/barbez
Barbez: barbez.com
Václav Adam