Aktuální články |
---|
Novinky: 7. 7. PIONERA + D2TI DE3T2 14. července v Eternii |
Inkvizice: 31. 5. Dominik Duka |
Nejchytřejší kecy: 11. 2. Laundered Syrup – Black Urn |
Neoficiální podtitul týhle desky zní "Komunisti hrajou českou hc a crustovou klasiku". Chtěli jsme vytrhnout důležitý slova z klece punkový estetiky a zasadit je do jinejch souvislostí, osvěžit témata, který jsou pro nás zajímavý a oslovujou nás. Songy, který jsme chtěli napsat. MP3 verze vyšla na MamaMrdaMaso, teď je tu LP na Silver Rocket. Vhodná chvíle projít si desku skladbu po skladbě a okomentovat jí… vždyť jaká by to byla hc klasika bez zapálenejch komentářů k textum, ne?
1. Přestaň věřit
Tiulní skladba z desky Přestaň věřit z roku 1997 od mostecký kapely Malomocnost prázdnoty. Přesně vystihuje náš pocit z toho, jak vnímáme svět kolem sebe. Předvolební kampaně a různý aktivity typu Vyměňte politiky, stejně jako marketingový hesla, víra v "demokracii" a mlhavá fantazie o možnosti volby - všechno jsou to jenom iluze. Nic se nezmění samo od sebe, na základě nějakejch abstraktních mechanismů. My sami můžeme ale udělat spoustu práce - když přestaneme věřit a nenecháme se zahnat do stáda.
2. První den roku nula
Klíčová věc z desky Creativity, kterou Balaclava vydala na Silver Rocket v roce 2007. Banánova lyrika patří k nejzajímavějším elementum českýho hc/punku, a tahle skladba je možná jeho vrcholnym dílem. Pozitivní náboj je v kontextu scény spíš výjimečná věc, a spousta lidí vám řekne, že právě První den roku nula jim pomoh v těžkejch chvílích. Jedna z jejích předností je určitě i v tom, že se dá vnímat jak v osobní rovině, tak i v širšim kontextu, aktivismu a politiky. Poselství je stejný, nevzdávat se, dívat se dopředu a vidět smysl i ve zdánlivejch maličkostech.
3. Monika
Nejnovější ze všech převzatých skladeb je od rožnovský kapely Telefon a vyšla loni na desce Smysl malých činů. Comeback vrahovský legendy reprezentuje skladba, která nečekaně používá výraznou básnickou zkratku, aby přesně a nekompromisně vykreslila portrét konzumní pasivity a otupělosti naší generace. Vnímáme ji jako varování, abychom se i my nestali jenom dalšíma trosečníkama nákupáků, odsouzenejma k nudě nadoživotí. A Ctib, kterej Moniku napsal, je jeden z nejlepších lidí, který známe.
4. Nebešťan
Kultovní singl Gnu ze splitu s Love 666 z roku 1997. V kontextu Dlouhý zimy je to trochu, díky svojí abstraktní poetice, vlastně výjimečná skladba. Na druhou stranu, pokud se bavíme o hc klasice, nemůže Nebešťan chybět - pro nás, jako pro spoustu dalších lidí, to byl jeden z iniciačních momentů, kterej nás kdysi naved tim správnym směrem. První principy a postoje jsme nečerpali od Dischordu, ale od Silver Rocket, díky Arimu za to.
5. Míň piva víc crustu
Tenhle track vyšel v roce 2008 na posmrtnym albu Minutová terapie vegan sXe kapely Spes Erepta. Společně s Destroy Praha, to byl, co si tak pamatujeme z koncertů, největší šlágr. Myšlenka "míň piva, víc jakýkoliv aktivity" se nám zdá pořád aktuální. Spousta z nás plejtvá čas tim, že se ožíráme a máme kocoviny, a celá punková revolta není často daleko od českýho hospodskýho nadávání. Chlastejte jak chcete, ale pak si nestěžujte, že to stojí za hovno a nic se neděje.
6. Naše město
Epidemie byla kultovní kompilace českýho hc a punku, která vyšla u Monitoru hned v roce 1990. Měli ji různý starší bráchové a my jsme obdivovali nejdřív krocana na obalu a pak i šílený zvuky, který se z ní linuly, mezi nima bylo i Svobodný slovo a jejich Naše město. Zdá se nám hrůzostrašný, jak málo se změnilo od doby, kdy Radúz tuhle věc napsal - celá slavná ekologie není o moc víc než populismus, kterej vždycky ustoupí investičním, industriálním a developerskejm zájmům. Míst, kde se málokdo dožije padesáti je pořád spousta - nedávno jsme byli v Třinci, víme o čem mluvíme.
7. Vy
Jestli je něco hc klasika, tak kromě Svobodnýho je to hlavně Kritická situace. Skladba Vy vyšla na kazetě Zejtra je nám dvacet v roce 1988. Nekompromisní kritika do vlastních řad reflektuje principy, na kterých Ian MacKaye postavil myšlenky Straight Edge - nebudeme se chovat tak, jak to od nás majoritní společnost čeká. Punk je o vytváření alternativ a ne o tom, jak se nejlíp zrušit a dělat bordel. To nepřispívá ničemu, bohužel je i tohle téma stále aktuální.
8. Vykrmím si je
Druhej zářez z rožnovskýho vraha, Co-Ca a skladba z alba Zapalte ohně / Mrtví Havlové z roku 2001. Podobně jako Ctib v Monice tady Fekál glosuje realitu s básnickou nadsázkou a přesně vystihuje i naše pocity. Možná, že se tím uzavírá kruh desky Dlouhá zima - znovu je tu téma marnýho a pasivního očekávání něčeho lepšího. Realita konzumerismu je ale tak absurdní, že nemůže mít lidskou podstatu. Sestoupila z plakátů a reklam.
Kupujte LP, stahujte mp3, sdílejte a přemejšlejte. Díky.
Do it yourself!
Vinyl objednávajte TADY.