Silver Rocket

Čurákův mlejn: Jak se verbuje do Galerie NE

Abuch 8. 11. 2013

Všemožný reakce, co že si to vlastně dovolujem o něčem pochybovat, nebo to dokonce odmítat, mě přivedly k tomu, že jsem na Facebook napsal ve zkratce toto: 

Má někdo právo poukázat na nenápadný přerůstání "nezávislý kultůry" v reklamní médium pivovarů, oděvních firem a podobnejch věcí?

Odpovědí jsem dostal spoustu, ale tahle mezi nima tak nějak vyčnívala. V závěsu se s podobnejma zkušenostma ozývaj i další lidi, ale tenhle post od Martina Marečka ukazuje, že reklamní svět umí krátkodobě ošálit i jinak řekl bych dost obezřetnýho dokumentaristu. Po přečtení ještě doporučuju zabrousit na fórum 8.11.2013 22:19, tam někdo evidentně informovanej doplňuje celej obrazek pod jménem "brand entertainment".

Ahoj Ondřeji,
já k tomu mám osobní poznámku, zkušenost. Je sice taky legrační, ale trochu strašidelně. Zhruba před rokem a půl za mnou přišel známej novinář, že dělá na internetovym projektu o lidech, který uměli říct něčemu ve svém životu "NE", nějak se vymezili, šli proti proudu, dělaj filmy, hudbu, aktivismus, svou práci, trochu jinak. Řekl mi, že je to podobnej koncept jako kniha "Kmeny" a v jaký společnosti v "Galerii NE" budu, s kým už mluvil (architekt Adam Gebrian, básník Bogdan Trojak, kinař Ivo Anderle, ad.). Řekl sem, že ten slogan je debilní, ale proč ne, tomu novináři sem věřil. Udělali jsme rozhovor o filmech, městskym aktivismu atp., přijel si mě vyfotit fotograf, a bylo ticho. Pak jsem však po městě začal nacházet podivný reklamy Budvaru se sloganem "NE" a vzápětí mně kamarád upozornil i na šílený video s Třískou.

Na netu jsem si našel tu Galerii a na dolní liště odkaz na Budvar se šíleným sloganem "NE z nás dělá to, čím jsme". Pochopil sem, že to celý je vlastně reklama na Budvar /různě odstupňováná, různě cílená, různě se tvářící/. Fakt jsem se nasral, zavolal novinářovi a požádal o okamžité vyřazení z Galerie. Novinář se mi pak intenzivně a na pokračování omlouval, prý myslel, že projekt bude vypadat jinak. Napsal jsem některejm kamarádům, který s nim dělali rozhovor a většina z nich postupovala jako já, požádala o vyřazení. Smutný bylo, že jsme o tom kontextu netušili, že nám nikdo nevysvětlil, že je to novej reklamní trend /branded entertainment/, nepodepsali jsme žádnou smlouvu, bylo to zkrátka záludný. Připadal sem si zneužitej. Teď už to prej lidem na férovku říkaj. Ale nevim přesně jak to vysvětlujou… Každopádně, hranice jsou rozostřený

Inkvizice na Silver Rocket je TADY
Další je TADY
Johnova diplomka na tohle téma je TADY
Aranovy kecy jsou TADY
Töhötöm se vyjádřil TADY