Silver Rocket

Čurákův mlejn: I want to come in and steal a few things

Töhötöm 7. 11. 2013

Hele, možná ty inkvizice nesledujete, možná jo, ale zdá se, že ta na Budvar pár lidí celkem nadzvedla, těžko říct přesně proč. (Možná jsou to třeba lidi, který se do tý pivní ofenzivy nějak zapojili, využili možnost realizovat svý srdeční projekty a teď maj pocit, že na ně někdo útočí – pak je to v pořádku a srozumitelný). Berte tohle jako pokus o vysvětlení pozic. Nejsem odborník na marketing, nečekejte teda žádný odborný výrazy z tohodle báječnýho oboru.

Jde zhruba o tohle: Hodně lidí chce někomu něco prodat – to je normální, to nevadí. Mají na to právo. A každej z nás zase má právo je poslat do prdele, nota bene když tuhle prostou informaci („any encyclopedias?“) maskujou něčím jiným, dělaj kolem toho humbuk, snažej se prodat díky nějaký iluzi, že se děje něco obecně dobrýho („I want to come in and steal a few things,“ hehe, ten skeč je fakt geniální).Všichni posíláte denně do háje nějakej prodej, vyhodíte leták ze schránky, vypnete teleshopping, odeženete dotěrnýho prodejce od bytu... a Budvar je najednou OK? Nikdo nemá pochybnosti? Jen proto, že dávaj prachy do „alternativní kultury“ a že máme super knížku, koncert, festival? Kniha, koncert i festival maj spoustu možností, jak si najít cestu na svět. Nejde to jinak? Je to jediná možnost? Až to nějakej megaředitel zatrhne, protože poklesne výtoč, tak bude co? Najdeme si jinou firmu? Tohle není o odmítání kapitalismu, reklamy, obchodování, propagace, ale o tom, že spoustu věcí si můžou lidi udělat sami, že nemusí bejt všechno o penězích, že se ve spoustě věcí dá obejít bez „profesionálů“, který věděj jak na to. Někdo je s tím rychle hotovej, že tohle je z nouze ctnost těch neúspěšnejch (zřejmě jeden z významů sousloví „Čurákův mlejn“) – ano, klidně se hlásíme k tomu, že nepatříme k vítězům.

My v SR nevedeme nějakej superalternativní život, nejsme politická guerilla, která se řídí propracovanou revoluční teorií, důsledně uplatněnou v praxi, každýho z nás je asi snadný přistihnout při spoustě kompromisů a chyb. Jsme jen parta kámošů s kořenama v 80. a 90. letech, který maj rádi jeden segment muziky, a tomu se věnujou, jak nejlíp dovedou. Je zbytečný se bít v prsa a poukazovat na skoro šedesát katalogovejch čísel vydanejch desek a nevim kolik koncertů, velkejch i malejch, ze kterejch někdo možná měl podobnou radost, jako my. Nic víc to neni, tyvole. NIC. Neděláme nic extra, jen ve volným čase dotáhneme do konce věci, na který by se každej vysral, protože nezajímaj dost lidí, nedá se na tom nic vydělat, nezískáš tak žádnou prestiž a postavení a nestane se z tebe celebrita. Principy filozofie DIY a teoretický koncepty s dovolením necháváme povolanějším. Pro pořádek podotýkám, že si uvědomuju, že kdyby žádná deska na SR nikdy nevyšla, planetární kosmická rovnováha jistě nebude narušená.


zimní kolekce Silver Rocket 2013

Ale co mě upřímně šokuje, že prostej fakt, že se trochu otřeme o pivovar (kterej se sere do teritoria, kam nikdy neměl byznys podobnýho typu přístup, protože mu tam nekynul profit a nikdo o něj nestál), vyvolá spíš negativní ohlasy – to jen zírám. Vypadá to, že tu existuje něco jako „oficiální neškodná rebelie“: kecej si co chceš, klidně si žvatlej o alternativě, DIY, pestrým světě, jinakosti, jak je libo – pokud chceš ty správný boty, trika, telefony a piva, nejsi ničim nebezpečnej. Vždycky si tě můžem koupit. (Už deset let nosíme všichni v SR jen věci ze surový doma dělaný hrubý plsti, je to sice trochu kajícnický a škrábe to v prdeli, ale dá se na to zvyknout... ne, vím, že chápete, že o tohle nejde).

Tak sorry, tohle ne. Nechceme dělat věci, na kterejch nám záleží, tímhle způsobem. Není jediná možnost lízt prachatejm lidem do zadku, aby vám umožnili věnovat se vašim zálibám. Neni to moc důstojný a nemyslete si, nikdy to není zadarmo. Ale jak psal jinde Aran – proboha, NIKOHO nepronásledujeme a nepohrdáme jim za to, že to vidí jinak. Možná jsme mimo my. A občas vyjádřit kritickej názor snad není problém.

Historie dá někomu za pravdu, venceremos.

Inkvizice na Silver Rocket je TADY
Další je TADY
Johnova diplomka na tohle téma je TADY
Aranovy kecy jsou TADY