Silver Rocket

Čurákův mlejn: Rasta do not work for the CIA

Aran 7. 11. 2013

Držet tep na prsu doby – nebo jak se to říká – je strašně těžký, a my jsme se o to radši nikdy ani nepokoušeli. Ale nejsme hluchý ani slepý, takže nám začalo v poslední době z různejch útržků, střípků, nenávistnejch mejlů, zvláštních konverzací (třeba se spisovatelkou jménem Martina Overstreet) docházet, že je čas na mimořádný zasedání ÚV SRR, jehož výsledkem bude usnesení. Bleskurychle jsme zabukovali Čurákův mlejn, usnesli jsme se, a tohle je výsledek.


Čurákův mlejn, uvnitř zasedá ÚV SRR

Aby nevznikla mejlka: jestli má někdo pocit, že se SR pasuje do role nějakýho hlídacího psa DIY etiky, je to debil. Spojení „DIY“ ve spojení se Silver Rocket je konstrukce někoho jinýho, my jsme se tak nikdy nedefinovali (viz třeba http://www.silver-rocket.org/english/). Ano, od roku 1997 si děláme věci sami a víceméně po svým, ale fakt nemáme čas ani potřebu řešit, jak nás kdo popisuje. Pro Torra je třeba DIY jen další marketingovej nástroj, Yoz to celý upřímně nenávidí, mně je to v základě velmi sympatický atd., ale žádnej jednotnej názor uvnitř SR na tohle není. Tím pádem si nemůžeme ani osobovat právo do toho někomu kecat. Slova „punk“ a „DIY“ jsou pro nás něco jako „etika“ a „morálka“, a když má někdo koule označit tak sám svoje počínání, zaslouží si potlesk – ale taky musí počítat s přísnějším měřítkem. Tyhle slova by totiž neměly fungovat jako omluva pro lenost (ale to jsme odbočili...).

Když se teda prostřednictvím inkvizicí a dalších věcí vyjadřujeme k tepu na prsu doby, není v tom žádnej požadavek na to, jak by to mělo bejt podle NÁS. Jenže lidi mají čím dál tím větší problémy porozumět psanýmu textu, takže si to tam ochotně dosazujou. Máme asi takovou image nebo co. Helejte se, dělejte si to taky po svým a zaujměte lidi, jak chcete vy – třeba vás pak taky budou číst. Nemáme v zásadě žádnej problém s tím, že si to řada čuráků (ne těch z Čurákova mlejna) interpretuje jako nějaký moudroprdský skuhrání party zapšklejch staříků ze skanzenu DIY punku roku 1995.


Punkovej skanzen, dno

Proč ale vůbec lidi tak agresivně reagujou na to, co si myslí a píše label, kterej vydává desky v nákladu maximálně 250 kusů, a kterýmu občas na koncert přijde míň lidí než na koncerty Keftes Party? Mohli bysme sice prs doby ledabyle popsat vzájemným kouřením pér a všeobjímajícím držením hub v rámci celospolečenskýho imperativu „radši si nikoho nenasrat, třeba ho/jí budu někdy potřebovat,“ ale není to tak jednoduchý. S pozvolným umíráním hudebního průmyslu (POVEDLO SE NÁM TO! HURÁ!) totiž zmizely i hranice mezi tím, co dělá underground (jeskyně, sběr lesních plodů, vyližprdel kluby) a mainstream (zlý zazobaný kapitalisti). Obě křídla používají ty samý informační kanály a velmi podobný komunikační strategie. V roce 1994 to bylo kurva jednoduchý: punková kapela se objevila na MTV nebo ve velkým časopise a polovina lidí zhnuseně řvala: „ZRADA! SELL OUT!“ Byla to černá/bílá, my/oni. Hranice teď nejsou, všechno se tak hezky postmoderně prolíná a obrušuje a opracovává, takže narazíš na nějaký náctiletý kluky z Horní Dolní, pro který je zkrátka PŘIROZENÝ, že si vezmou drobet z tohohle grantu nebo z támhletoho sponzorskýho daru. Neví, že začít se může v obýváku s pěti lidma, neznají ten model. No a v SR občas nějaký hranice ještě cejtíme a mluvíme o nich. To ale doprdele neznamená, že to tak mají cejtit všichni, nebo že to cejtíme správně. Upiš se Budvaru, vytetuj si „DIY“ na čelo, sepiš o tom stať, vydej knihu, dělej to, jak chceš.


SELL OUT! SELL OUT! SELL OUT!

Takže vzkaz z jeskyně do velkýho světa: My vám nikoho nechceme přebrat, nechystáme zásadní expanzi. Jsme neškodný, nezabíráme žádnej mediální prostor, nejsme konkurence pro vaše inzerenty, naše výplody jsou zajímavý pro lidi, na který vaše marketingový kampaně rozhodně necílí. A nejde nám o žádnej průnik, jsme v tom zaprděným ghettu relativně spokojený, protože to ghetto má pořád nějaký HRANICE.

Každopádně mějte na mysli, co říká Buju Toohootoom: „Rasta do not work for the CIA.“

Aran

Inkvizice na Silver Rocket je TADY
Další je TADY
Johnova diplomka na tohle téma je TADY