Silver Rocket

GODSPEED YOU! BLACK EMPEROR 19. dubna v MeetFactory!

ÚV SRR 17. 11. 2023

Godspeed You! Black Emperor
19.
dubna 2024
Praha - MeetFactory

Tajná šifra spiklenců naděje, kód sounáležitosti: přesně tak působí desky, názvy skladeb, grafika a vůbec vizuální podoba dnes už bez nadsázky legendárních Godspeed You! Black Emperor. Jako kdyby jazykem kultovního montrealského ansámblu hovořil kmen, beznadějně rozptýlený po celém světě, který ale bezpečně rozpozná, kdy je potřeba spojit zbývající síly. „Our side has to win!“ I tohle je křehké, ale jednoznačné poselství Godspeed You! Black Emperor, kteří se na den přesně (sic!) po šesti letech vracejí do Prahy. Dějištěm výjimečného koncertu bude tentokrát MeetFactory, lístky v předprodeji jsou za 690 Kč (na místě 790 Kč).

„Sice nevím, co je folková hudba, ale řekl bych, že to je upřímná hudba, která vypráví nějaký příběh,“ říká kytarista GY!BE David Bryant: „Je to taky hudba, kterou lidi psali, aby si udrželi zdravý rozum. A já bych řekl, že tím pádem jsme vlastně folková kapela.“ Může být. Ve víru válek, útlaku a násilí současného světa ale nepůsobí hudba GY!BE ani v nejmenším jako snový útěk před realitou. Právě naopak: „Our side has to win!“ A tak jsou zejména dlouhé úvodní skladby posledních desek kapely naléhavější, sonicky drásavější a bolestivější, než v začátcích Godspeed You! Black Emperor.

Kapelu pojmenovanou podle japonského dokumentu o motorkářském gangu založili v Montrealu v roce 1994 Efrim Menuck, Mike Moya a Mauro Pezzente, okolo kterých kolovala další, početná a poměrně proměnlivá skupina muzikantů. „Kdokoliv byl OK coby osobnost a uměl na něco hrát,“ byl v kapele,“ vzpomíná na začátky Menuck: „Plán byl mít v kapele co nejvíc lidí, aby se hudba pořád měnila stejně jako sestava.“ Dlužno říct, že tahle nepostihnutelná proměnlivost je jedním z průvodních znaků GY!BE, jakkoliv můžeme aktuální sestavu považovat za ustálenou. Ale hudba? Ta je stále v pohybu, vzpírajícím se kategorizaci. Vedle bicích, kytar a baskytar se tu objevuje zvonkohra, smyčce, dechy, přednatočené pasáže terénních nahrávek… Je to rock? Post-rock? Industrial? Vážná hudba? „Jsme rock'n'rollová kapela,“ má jasno Menuck.

Aktuální deskou Godspeed You! Black Emperor je stále „G_d​’​s Pee AT STATE​’​S END!“ z roku 2021, která navazuje na mohutnost alb „Allelujah! Don´t Bend! Ascend! (2012), „Asunder, Sweet and Other Distress“ (2015) a „Luciferian Towers“ (2017), jimiž se kapela vrátila na scénu po dlouhé pauze v roce 2003. Ve světě, kde člověk neví dne ani hodiny, může být každý song tím posledním. A každý koncert tím závěrečným. Jde jen o jedno: „Our side has to win!“