Silver Rocket

Or - Jaro

Aran 29. 8. 2017

První desku zvládneme každej. Potíme se v tý zkušebně (někdy dlouhý roky), soudržnost uvnitř kapely je neuvěřitelná, koncerty nás omlacujou a díky nim jsme si blíž než s kýmkoliv jiným. Makáme na naší věci, na našem zvuku, a ty songy rostou v euforii, žijeme ty songy, žijeme tu kapelu. Máme cíl – často je to první deska.

Takže jak říkám: debut zvládneme fakt skoro každej. Ale co druhá deska? Až druhá deska často o kapele řekne celou pravdu. Druhá deska víc než z euforie čerpá ze zkušenosti – a zkušenosti tu kapelu v týhle fázi zkrátka formujou víc než euforie.

Určitě tušíte, kam tím mířím. Jasně: Or to dokázali. A nejen to, „Jaro“ je o míle – ale fakt O MÍLE – dál než první album. Tahle kapela nejede jen na euforii prvních společnejch let, je to FAKT kapela, dokonce kapela jako kráva. Or dokázali udělat „zajímavější“ věci bez toho, aby něco překombinovali. Abych byl upřímnej – nepamatuju si v ranku „kytary / bordel / garáž“ takhle ráznej kvalitativní (sic!) skok mezi první a druhou deskou. Or toho navíc dosáhli maximálně sympatickým přístupem: „Jaro“ je ještě víc strohý, ohlodanější, rovný.

Významnou složkou drtivýho účinku desky je tyvole zvuk. Když jsem to slyšel poprvý, musel jsem si vzpomenout Young Widows a jejich geniální opus „In And Out Of Youth And Lightness“ (stará recenze když tak TADY). František totiž „Jaro“ smíchal jinak, než jak byste očekávali, že má podobná kapela znít. Podrobnosti a detaily ze mě nedostanete, protože je nedovedu pojmenovat, ale album prostě hraje JINAK, než hraje 95% podobný produkce. Jinej zvuk bicích? Možná, fakt přesně nevím. Je to ale něčím „suchý“ a tím pádem obrovsky autentický – podobně jako třeba poslední desky Neurosis. Slyšíš tam, že hraje kapela, ne studio.

Často na Twitteru píšu, že kdybych ještě hrál v kapele, musela by hrát něco jako Drive-By Truckers. Je to samozřejmě blbost: kdybych ještě nějakou kapelu měl, hráli bysme něco jako Or... Mám v sobě tuhle hudbu pořád hluboko uloženou, a když vidím / poslouchám Or, vím naprosto bezpečně, že přesně o tohle bych se snažil. Jen nevím, jestli by mi to šlo líp, než jak se to klukům povedlo na „Jaru“.

POSLECHNI SI TADY!