Silver Rocket

Cars and Trains – Dust

Aran 25. 8. 2015

Tom Filepp neboli Cars and Trains se na všech třech deskách (poslední řadová „We Are All Fire“ vyšla v roce 2012) systematicky zlepšoval coby zpěvák. Pokud sledujete produkci Cars and Trains podrobněji, tak vás tím pádem snad ani nepřekvapí, že nový album „Dust“ je čistě instrumentální. Zůstat u jedný – byť třeba osvědčený – formule? To u Toma nehrozí. I na koncertech se tracky Cars and Trains zásadně mění: mutujou, rostou Tomovi a jeho mašinkám pod rukama, zkrátka berou na sebe úplně jiný podoby, než v jakejch byly nahraný.

„Dust“ svojí podstatou vystihuje tenhle nekonečnej pohyb v hudbě Cars and Trains dokonale. Hemžení drobnejch zvuků je ještě živější, když se člověk nemusí soustředit na melodii a Tomův hlas. Album je jako mraveniště, který se samo putuje po celým lese (divná představa, vím...). Není jistý, že ho najdete ve stejný podobě a na stejným místě, když se k němu vrátíte. Všechno plyne trpělivě a přirozeně. Beaty často nesou melodickou informaci, zatímco strunný nástroje naznačujou rytmus: všechno je vlastně na svým místě – jen to místo se pořád mění.

Mám rád desky, za jejichž na první poslech nenápadnou oponou se otvírá nesmírný množství cest a interpretací. Není náhoda, že jsem si při poslechu „Dust“ vzpomněl na Gurun Gurun (moji recenzi na jejich letošní desku „Kon B“ si když tak můžete přečíst TADY). Ten svobodnej prostor je tady hodně podobně zachycenej. A pak se najednou z ničeho nic vyloupne ze zamlženýho přediva kratičká nádhera jako „Out Of Tune With The Quiet Day-break“ – a jsem definitivně chycenej v síti.

Je dobrodružný Cars and Trains na jeho cestě sledovat. Kdybyste chtěli vydání „Dust“ finančně podpořit, link je TADY.

Track "Iris" si poslechněte TADY.