Silver Rocket

Kurac / Vlněna

Aran 22. 12. 2014

Na tenhle split jsem se těšil tak moc a tak dlouho, až jsem se začínal bát, že moje očekávání bude nevyhnutelně nenaplněný. Omyl. Omyl tyvole. Obě kapely mě na společný nahrávce naprosto nadchly a já teď hledám nějakej měkkej, vyšívanej kobereček, na kterej bych poklekl, abych se mohl poklonit až k zemi. Díky, že tohle furt vzniká. Díky, že to funguje.

Kurac jsou velmi vkusná porce toho nejšpinavějšího bordelu, jakej lze vydolovat ze shnilejch zesilovačů a z kytar, na který by se většina „muzikantů“ štítila byť jen šáhnout. Aranžérská „zručnost“ osciluje nejčastějc mezi polohama NAHLAS a KURVA NAHLAS. Ano, těchhle kapel už jsem v životě slyšel stovky, ale možná právě proto mě každá další dávka takhle ukrutnýho rachotu nadchne až k nepříčetnosti. Okamžitě se mi v hlavě ozvaly hluboko zasunutý první AmRep spolky, samozřejmě taky Karp a godheadSilo, prostě všichni ty neandrtálci, který jen shodou (ne)šťastnejch časovejch okolností nelikvidujou někde ve čtvrtohorách mamuty, ale moje sluchový ústrojí. „Hudba“ v podání Kurac je věčnej a bolestnej souboj s realitou, kterou musíš umlátit, nebo rozseká ona tebe: city a vůbec všechno tady visí tyvole na vlásku a ten je napnutej jak struna. Totálně uvěřitelná nahrávka kapely, která tenhle bordel ŽIJE, ne jen HRAJE.

Vlněna – úplně fantastická věc. Souhra těchhle tří borců posunuje běžnej koncept „hudební skupiny“ na level vyššího sdílení energie: cejtím, že právě v tomhle vězí tajemství přesvědčivosti Vlněny. Vyměň kohokoliv z těch tří a celý se to rozpadne na prach. Nedovedu posoudit provázanost těch tracků s Brnem (My žijeme v Praze, to je tam...), nicméně si troufám tvrdit, že poznám výjimečnou kapelu. Vlněna pracuje s dynamikou skladeb jako málokdo tady, napadají mě snad jen Fetch!, Or nebo Valina (beru je v podstatě za místní, nevadí?). Začíná se ze mě taky stávat velkej fanoušek Vášova hraní, „basová moudrost“ tady totiž promlouvá dost výrazně – basa se vydává na svý cesty, ale nezapomíná na ostatní dva kamarády. A bacha: MELODIE (sic!) v podání Vlněny jsou stejně mocný jako kopance do koulí v podání Kurac.

To je krása tohohle splitu: obě kapely mě rozebraly naprosto po svým. Výborný, fakt výborný. Stahujte TADY.