Silver Rocket

Dave Laney: Točník? Nejlepší rodinný setkání ze všech...

Aran 10. 6. 2014

Dave Laney je chlapík, co hrál v Milemarker, jedný z nejvýraznějších kapel přelomu 90. a 00. let. V poslední době se koncentruje na Auxes, s kterejma vydal už čtyři velký desky - ta aktuální nese název "Boys In My Head" a recenzi na ní si můžete přečíst TADYAuxes se teď po boku Sweet Cobra chystají na pár koncertů v Česku - nepropásněte to!

Gratuluju k nový desce – je úplně skvělá. Podle mě to je vaše nejlepší album.
Díky! Pár věcí jsme změnili. Předchozí „More! More! More!“ jsme se snažili udělat maximálně přímočarý ve smyslu stavby skladeb i nahrávání: na desce nebyly vůbec žádný dohrávky, ani druhá kytara, prostě nic. A písničky vlastně vznikaly už s touhle myšlenkou, což je ovlivnilo. „Boys In My Head“ se rodilo jinak, poprvý se na něm komplet podíleli všichni lidi v kapele a je to na něm znát. Chtěli jsme tady nechat víc prostoru pro jiný věci.

Trochu jako debut „Sunshine?“
„Sunshine“ je hodně odlišný album od všeho, co jsme kdy udělali. Nahrál jsem tam všechny nástroje, takže jsem se nemusel s nikým dohadovat, jak si co představuju. A nemusel jsem poslouchat ničí názory, jak by to mělo bejt udělaný. Ale pravda je taková, že strašně rád hraju s lidma a mám rád interakci v kapele.

To je z nový desky mimochodem taky cejtit...
Souhlasím. Už to nejsem jen já a další lidi, co hrajou moje písničky. Jsou to tři lidi, co se navzájem ovlivňujou.

Jeden z největších úspěchů Auxes je podle mě to, že jste se stali natolik výraznou entitou, že vás nikdo nesrovnává s Milemarker. Nicméně: je s Milemarker konec?
Hmmm... to je zajímavá otázka. Musím upřímně odpovědět, že budoucnost Milemarker je teď nejistá, jak jen může bejt. Poslední turné bylo v roce 2008 a nedovedu říct, kam nás v budoucnu cesta zavede. Bavili jsme se s Alem Burianem o novejch skladbách, ale fakt nevíme, jestli to budou nový skladby pro Milemarker nebo Challenger nebo něco úplně jinýho a novýho...

Rozumím. Al s váma byl i před rokem na Točníku, což byl jeden z vašich nejlepších koncertů, co jsem kdy viděl (a že jsem jich viděl dost). Jak na to vzpomínáš?
Totally awesome memories. Úžasný lidi. Fantastický kapely. Veganský nebe. Tim Remis v konírně. Další skvělý kapely v konírně i venku. Bylo to jako rodinný setkání, ale to nejlepší rodinný setkání ze všech možnejch rodinnejch setkání.

To se hezky poslouchá, díky.
Jediná smutná věc – mohli jsme se zdržet jen na jeden den.

Pojedete s Auxes k nový desce i americký turné? Jestli tomu rozumím dobře, odehrát ve Státech nějakou smysluplnou šňůru je v posledních letech těžší a těžší...
V tuhle chvíli nemáme žádný plány ohledně koncertování v Americe. Ale už je to pár let, co Auxes hráli ve Státech, a v kapele teď mám dva Němce, kterejm bych všechno rád ukázal. Přemejšlím o tom... Oba hráli ve výbornejch kapelách, který se ale nikdy do Ameriky nedostaly: cejtím, že bych se s nima rád podělil o ten pocit – „Hele, odtud pocházím, tohle jsou moje kořeny.“ Realita je ale taková, že vysoký náklady s tím spojený to zatím neumožňujou. Možná jen že bysme jeli jako support další kapely. Co třeba Sweet Cobra? Třeba si tohle přečtou, haha...

V souvislosti s tímhle mě napadá: hodně lidí z americkejch kapel, co jsem poslouchal v 90. letech, se v posledních letech usadilo v Evropě. Spojuje vás něco?
Nemůžu mluvit třeba za Scotta z Girls Against Boys / Paramount Styles, ale moje důvody pro přestěhování se do Evropy jsou úplně jiný než ty, který měl například Al Burian. Jistý ale je, že pokud jseš hodně na turné – což byl můj případ – ztratíš pevnější pouto ke svýmu domovu a naopak se otevřeš novejm zkušenostem. Nový kamarádi, nový výzvy, chuť zůstat o něco dýl na místech, který si oblíbíš... Netroufám si ale říct, že by ti to nějak radikálně usnadnilo život – znám dost lidí, který mluví spíš o opaku.

Poslední otázka: jaký jsou Sweet Cobra naživo?
Parádní. Tim Remis s obrovskou basou to celý řídí. Fakt se to musí zažít. Mimochodem, už ho mám u sebe doma. Všechny zdraví a těší se. Snaží se mě udržet celej den ve stavu permanentní opilosti.

To zní super. Tak brzy na viděnou!
Jasně! Nemůžeme se dočkat, všechny pozdravuj!

Auxes + Sweet Cobra v Česku:
15. června - Hradec Králové

16. června - Praha, 007
18. června - Brno
20. června - Bojkovice (MišMaš)
21. června - Plzeň