Silver Rocket

Prodavač - Malý ráje

Aran 16. 2. 2014

„Jestli se Prodavač tím svým šnečím tempem někdy dokope k desce, hlasuju pro vinyl. Si to zaslouží,“ psal jsem v roce 2011 v recenzi na debutový EP „Duchové“ (důkaz TADY). Stalo se – a já jsem moc rád. Nevím, jestli je to jen tím, že Šampóna trochu znám, ale „Malý ráje“ jsou mi něčím strašně blízký. Je to v nejlepším slova smyslu CIVILNÍ album. Tak třeba text druhý skladby „Šetřim slova“, ve kterým se tyvole zpívá, že „nic není víc než přátelství“ (sic!). Od kohokoliv jinýho by to znělo jako uslintanej lyrickej remake nějakýho hitu Michala Davida z roku 1984, jenže v kontextu Prodavače to vůbec nepůsobí trapně nebo křečovitě. Což je vzhledem k povaze toho textu počin sám o sobě.

„Malý ráje“ je naprosto přesnej, geniální název týhle desky. Album je totiž o... ano, o malejch rájích. Trochu izolovaný ostrůvky nějaký osobní svobody (hele, další lyrickej remake Michala Davida, tentokrát můj!), kterou každej vnímáme a definujeme jinak. Místní borci rozesetý po celý republice, spojený navzájem nějakým neviditelným poutem – prostě víme o sobě, že jo? Menší i větší dramata za rozsvícenejma očima paneláků. Nenápadný radosti, co rostou přímo úměrně tomu, když se o ně můžeš s někým podělit. Možná si za ty texty dosazuju něco, co tam třeba ani není, ale i v tomhle je kouzlo Prodavače: nic ti nenutí.

Tím, že se z Prodavače stala víc „kapela,“ změnil se oproti „Duchům“ i zvuk – je větší. Podobný změny většinou ve vývoji svejch oblíbenejch kapel nevítám úplně s nadšením, ale Prodavač je výjimka. Písničky si naštěstí samy ohlídaly, co potřebujou, takže až na malililinký výjimky nedochází k nesmyslný exhibici zvuků (úplný hnidy: někde bych trochu přisvítil zpěv a někde bych klukům řekl, ať furt všichni nehrajou všechno). V zásadě ale pořád platí: jestli jsou pro tebe Alphaville jen „guilty pleasure“ a ne skvělá kapela, tahle deska si k tobě možná vůbec nenajde cestu.

Na celým to místním – jak já říkám – indie establishmentu je otravný, jak ti ty kapely a lidi kolem nich furt nutí, jak jsou výjimečný, světový, progresivní, neotřelý, nový, chytrý, senzační. Prodavač je v podstatě přesnej opak toho všeho. I proto je to pro mě tak skvělá deska. Malý ráje. Civilní ráje. Jednoduchý věci.

Prodavačův web je TADY.