Silver Rocket

Insect Ark - Long Arms 10"

Aran 22. 8. 2013

Ne, tohle fakt není muzika pro příjemně začínající babí léto. Tohle je špinavej konec února, kdy už se vám zima zdá strašně dlouhá a kdy je člověk vděčnej za slunce v jakýkoliv podobě. Ze zvuku Insect Ark jde pára od huby, je to temná, klaustrofobická a do sebe ponořená hudba. Tahle hypnotická směs drone vrčení, ambientních zvuků a industriálních rytmů s pevným basovým základem je ale vysoce návyková. Desetipalec „Long Arms“ je teprve druhou nahrávkou Insect Ark (jako první vyšel před rokem sedmipalec na skvělým anglickým labelu Lancashire and Somerset, kde vydávají mimo jiné svoje vinyly Enablers, Nathan Bell, Kogumaza atd.), ale zdá se, že tenhle projekt si už velmi záhy našel svůj pevnej směr.

Insect Ark je vlastně jen Dana Schechter, baskytaristka, která se podílela na klíčovejch deskách Angels Of Light (kapela, který se věnoval Michael Gira po rozpadu a před návratem Swans), hrála v jedný sestavě mejch milovanejch American Music Club, a má vlastní kapelu Bee and Flower (jejíž nikdy nedoceněnej debut vyšel mimochodem na Neurot Recordings). Až v Insect Ark ale jako kdyby Dana pustila ven všechny svý démony... Cáry zneklidňujících zvuků, který se líně převalujou přes jednotlivý skladby, jsou spojený pevnou rytmickou strukturou z chladně znějících bicích a nekompromisních, jednoduchejch basovejch linek. Zpěvu netřeba, slova i hlas jsou zbytečný – všechno řekne tíživá atmosféra. Je to monotónní, sugestivní a chladný. Každá věc má ale svý pečlivě vybraný místo a celej pomalu se vlekoucí proud se čas od času nečekaně „vyrýsuje“ do silnýho a konkrétního (někdy i melodickýho) motivu. Trochu to připomíná třeba Jesu, ale je to rozhodně míň sladký.

„Long Arms“ si můžete poslechnout na stránce Insect Ark TADY. Vinyl za 200 Kč je k mání TADY. Insect ArkUnkilled Worker jsou v září na společným turné, tohle jsou termíny českejch koncertů:

31. srpna: Ústí nad Labem (Mumie)
1. září: Hradec Králové (Klub 4)
2. září: Praha (Potrvá)
3. září: Písek (Pí klub)
4. září: Rožnov pod Radhoštěm (Vrah)
8. září: Brno (Boro)