Silver Rocket

MRC Riddims / Karaoke Tundra - split 12"

Aran 27. 7. 2013

Ví se o mě, že mám hodně rád The Smiths (tyvole začínat recenzi na split MRC RiddimsKaraoke Tundra tím, že miluju The Smiths, to už je hodně velká postmoderna...). Jedna jejich nejlepších písniček je z mýho pohledu "Panic" a klíčová část textu je tahle:

"Burn down the disco, hang the blessed DJ,
because the music that they constantly play
IT SAYS NOTHING TO ME ABOUT MY LIFE..."

Jo, jedním z mnoha hledisek, který rozhodujou o tom, jestli si nějakou muziku zamilujete, je fakt to, jestli něco říká / neříká o vašem životě. Není to určitě to hlavní hledisko, a nejde říct ani to, že když nějaká hudba popisuje vaší životní zkušenost, že se vám automaticky musí líbit. Například Immortal nic z mý životní zkušenosti nepopisujou - a přesto to žeru jako svině.

Proč začínám takhle zeširoka? No, stalo se mi to ve čtvrtek, když jsem jel z hospody, kde jsme s klukama ze Silver Rocket slavili Radimovy narozky. Bylo po půlnoci, léto ve městě, já jsem se rozvaloval ve "svý" tramvaji č. 11 (ta linka mě provází od dětství a vede přesně těma místama Prahy, kde se často pohybuju) a poslouchal, jak mi v uších tepe split MRC Riddims / Karaoke Tundra. Kejval jsem hlavou a najednou mě to praštilo přímo přes čumák: TAHLE MUZIKA TOHO ŘÍKÁ FAKT HODNĚ O MÝM ŽIVOTĚ. Nebyl to bůhvíjak objevnej pocit, ale byl mimořádně silnej, takřka "hmatatelnej", konkrétní a něčím osudovej. Poslouchal jsem ty beaty a basy, noční Praha se míhala za oknem tramvaje, a najednou jsem cejtil, že kdyby to v tu chvíli se mnou seklo, tak že přesně tahle deska otiskla můj život do historie lidstva, hehe.

Měl jsem v sobě pár (dost) piv, to je jistý. A neříkám, že až takhle pojedu příště, že se mnou podobně nezamává něco jinýho. Ale přesto jsem si uvědomil, že bych chtěl o tomhle splitu napsat něco víc.

Já nejsem odborník na tzv. elektronickou hudbu. Nejsem vlastně moc odborník na žádnou hudbu: libovolnou kapelu, o který se zrovna hodně mluví, registruju až s několikaměsíčním zpožděním (pokud vůbec). Nedovedu ti říct, co mi hudba MRC RiddimsKaraoke Tundra připomíná. Ale dovedu dost přesně říct, která muzika má koule a která ne, a MRC RiddimsKaraoke Tundra koule ROZHODNĚ mají. A na tomhle splitu je geniální, jak se jejich vize a zvuky doplňujou a navzájem respektujou. Dvě strany, dva projekty, ale jeden velkej, VELKEJ dojem. Monotónní riddimy z jamajskýho pravěku v podání Oktopuse a Merce se tříští o nervní energii Karaoke Tundry, New York na trase do Trnavy - dává to perfektní smysl. Přestože tohle je "městská" hudba v tom nejčistším slova smyslu, její kořeny jsou v animálním polosvětě prvotních instinktů a pudů. Není náhoda, že Karaoke Tundra používá pro podobně "postižený" lidi označení "medvede." Bestie v každým z nás má zuby a chlupy.

Je mi ctí se na tomhle vinylu nějak podílet. Je to jasná "hudba pre život" (díky Bene!). Objednat můžete TADY.