Silver Rocket

A Newborn Riot Of Dreams - The Preservation Of Links

Aran 16. 1. 2012

"Growth for the sake of growth is the ideology of the cancer cell.“ V poslední době myslím v souvislosti s muzikou na tenhle slavnej citát čím dál častějc. Jak je krásný nevrhnout se po všech možnostech, který se ti otevírají a nabízejí – a místo toho si najít jednu cestu, který věříš. Je třeba dlouhá a složitá, ale je TVOJE.

Album A Newborn Riot Of Dreams se i proto rychle stalo jednou z mejch nejoblíbenějších desek vůbec. Vybavuju si, když jsem v roce 1996 řídil z Loděnic do Prahy auto, kde byly v kufru vyskládaný bedny se Skalp EP – ten pocit bláznivý euforie se mi vrátil v prosinci 2011, když dorazily vinyly ANROD. Tak moc jsem se na tu desku těšil!

„The Preservation Of Links“ je totiž nádherně skromný album. Není tu absolutně nic navíc. Zvuk ANROD je tichej a vyrovnanej, ale zároveň milým způsobem tvrdohlavej: tady nikdo nic nehledá, tohle je hotová, silná vize, kterou ovšem nikdo nikomu nenutí. Jonathan Kroll (ano, asi ho znáte z Chokebore: jeho kytara je z mýho pohledu pro tuhle kapelu stejně klíčová jako Troyův hlas – viz třeba skladba „Police“ na albu „It´s A Miracle“) si evidentně vybral právě tu jednu jedinou SVOJÍ cestu, a veškerý zvukový obžerství hodil za hlavu. Vysokej, prošedivělej chlapík je tichej a soustředěnej stejně jako jeho muzika. Pár tónů, prostej kytarovej motiv, spousta volnýho prostoru v každý skladbě – a na světě je zázrak. U řady ambientních desek se hudba bezcílně přelejvá sem a tam, ale skladby na „The Preservation Of Links“ jsou svým způsobem písničky (když budete dobře poslouchat). Mají svojí dynamiku, svojí cestu, stavbu.


A Newborn Riot Of Dreams: chybí jen Jonathan

A nedá mi to, abych se nevrátil k tomu volnýmu prostoru ve všech skladbách. Právě díky němu tracky doslova dejchají, žijou, mluví. Nedusí je urputná snaha něco sdělit. Mají čas. Všech osm věcí na sebe nenápadně navazuje (aspoň já to tak cejtím), každou odlišuje nenápadnej detail, jemnej odstín. Klid v hudbě neznamená absenci napětí – někdy je to právě naopak. Deska ANROD je strhující dobrodružství. A ty krásně vyklenutý melodie v „Party Dress“ nebo „Pentatonic Lulaby“? Tam už fakt není co dodat – jedním slovem nádhera.

Vinyl si můžete objednat třeba v distribuci Silver Rocket, to je TADY.
A nebo přímo na webu Lokal Rekorc, kde si můžete poslechnout i jeden track: to je TADY.