Silver Rocket

Dead Western - Suckle At The Supple Teats Of Time

Aran 16. 5. 2011

CO TO KURVA DO PRDELE JE??? Ano, svoji první reakci na Dead Western si pamatuju dost přesně. Někdo mi poslal link na YouTube a já jsem jen zíral. Nedovedl jsem říct, jestli se mi to líbí, nebo jestli to nenávidím. Ale čuměl jsem jak blázen. Skladba pomalu končila a já jsem pořád jen zíral a poslouchal tu zvláštní hudbu a hlavně ten šílenej hlas. Pak jsem si to pustil znova. A znova. A bylo to.

Dead Western aka Troy Mighty dokázal to, co třeba Young Widows na svým posledním albu: najít si originální zvuk a novej výraz pomocí starejch výrazovejch prostředků. A to strašně cením. Na „Suckle At The Supple Teats Of Time“ není nic, co byste neslyšeli už před tím: akustická kytara, nenápadná, ale hezky zadumaná basa, nějaký cinkání a občas smyčce. Ale celý je to poskládaný dohromady tak báječně, že prostě nelze odolat. Dead Western jsou jako rozmazaná mlhovina, která funguje zároveň jako pavučina. Narkotická hudba.

Co jste ale určitě neslyšeli, je ten HLAS. Znáte ty černobílý snímky, na kterejch jsou vyfocený duchové? Bílá šmouha před oltářem… Děsivá tvář na zadním sedadle auta… klečící postava pod schodištěm… Troy Mighty dává těmhle výjevům hlas. Nejde to moc popsat, musíte to slyšet. Nemusíte na duchy přímo věřit, abyste je mohli slyšet. Fakt nepřeháním; na desce jsou místa, z kterejch se vám zježí chlupy po celým těle – a není nutný u toho zrovna držet prstýnek na niti nad plamenem svíčky (nebo jaký kdo máte duchařský rituály). „And the love of life I left behind will hunt me in my grave,“ zpívá se v „The Farthest Sea“ a člověku se svírá hrdlo. Melodie (nijak snadný na první poslech) se pomalu obtáčejí kolem tekutýho zvuku, struny na akustický kytaře krásně drnčej, celá nahrávka se chvěje zvláštním napětím. Dead Western podle mě nejde poslouchat jen tak na půl ucha a mít k tomu neutrální postoj: tahle kapela vyžaduje buď naprostou oddanost (můj případ) nebo vzbuzuje odmítavý, posměšný reakce (chápu je).

„A father ain´t a man without his children by his side,
without a little hand to hold as he goes through his life.“

To je FAKT síla, velká síla…

Skvělá Pedrova recenze Dead Western je TADY.