Silver Rocket

Viděl jsem budoucnost... a je to Sporto!

Aran 26. 11. 2008

Miluju kérky kapel. Miluju kéry jako takový. Na moje tělo si z muziky zatím našlo cestu logo Swans z desky "The Great Annihilator" a znak New Model Army, co byl na obalu legendárního alba "Thunder And Consolation." Už dlouho přemejšlím, kam umístím logo Black Flag a taky nějak hezky vyvedenej nápis "There Is A Light That Never Goes Out." Proč to píšu? Protože kdyby měli Sporto nějaký logo, nepřemejšlím vůbec a peru to někam, kamkoliv, kde mám volno.

Když totiž máte vytetovaný logo Black Flag, není to jen o tý kapele: je to o celým přístupu k muzice, životu a vůbec všemu. Je to IKONICKÝ, je to symbol, kterej má širší význam - ne "jen" kapelovej. A přesně tohle cejtím u Sporto. Ta kapela je totiž kromě neuvěřitelně zábavný muziky o spoustě dalších věcí, kterejm totálně věřím.

Především - Sporto jsou rychlý. Když se tady začalo řešit, kdo je a kdo není "budoucností tohoto národa," jako první zareagovali Sporto a pouhý tři dny po provalení celý kauzy měli na svým majspejsu verzi "Swastika Eyes." Zatímco spousta kapel řeší nepřekonatelný problémy už při svolávání svejch členů na zkoušku, Sporto jsou o míle napřed. Desky skládají a nahrávají v šatnách klubů, kde hrajou. Svojí muziku dělají dostupnou, jak je to jen možný. Hrajou na festivalech, kámošům na zahradách, na street parties, všude možně i nemožně. Není to ale o tom, že by se někam cpali - jen je baví, když muzika funguje v různejch souvislostech. A víte co je na tom ty vole nejlepší? Že to je celý strašnej punk. Sporto jsou podle mejch - poměrně přísnejch, hehehe - měřítek jedna z nejvíc punkovejch kapel tady. Jejich přístup je absolutně čistej. Je pro mě strašnou záhadou, proč nehrajou na víc akcích, který pořádá punk a HC komunita. Jasně, Sporto jsou hudebně asi pop nebo co, ale koho to sere? Třeba Pinback jsou v tomhle ohledu ještě "horší", no ne? Možná lidi berou Sporto spíš jako nějakej "projekt", než jako regulérní kapelu, ale to je velká chyba - ten dojem "projektu" možná vzniká tím, jak je tahle parta nepolapitelná. Sporto jsou především partyzáni.

S Dádou a Klukem v sestavě to teď nemá chybu, dynamika mezi všema čtyřma členama je parádní, to cejtí v publiku každej, i ten, kterýmu se třeba nelíbí muzika. Měl jsem to štěstí poznat, jak tyhle kluci pracujou a fungujou a fakt vám můžu říct, že od tý doby, co hraju v nějaký kapele - což je od roku 1991 - jsem se s něčím podobným nesetkal. Viděl jsem dost kapel a zažil jsem je v různejch situacích, ale tohle mě baví nejvíc, protože tohle je budoucnost, revoluce. A navíc se na to dá tancovat, hehe. V Lysse bych chtěl hrát a se Sporto bych chtěl dělat muziku - finální přiznání. Můj velkej sen je taky společnej koncert The (International) Noise Conspiracy a Sporto. S Clash už si Sporto nezahrajou, tak kdyby to vyšlo aspoň s mejma oblíbenejma T(I)NC. Protože tam cejtím tolik společnejch bodů...

To, že se Sporto teď vydávám split, je báječný. Když jsem se dozvěděl, že Sporto začali zpívat česky, byl jsem nadšenej. A když jsem slyšel "Nacochatu" - teda tu skladbu, která je na splitu s Aran Epochal - spadla mi čelist. Bylo to jako když poprvý slyšíte nějaký dobrý country: ten track třeba neznáte, ale i když ho slyšíte úplně poprvý, tak víte, jak to bude dál a kam vás to povede. Prostě víte, že to je součástí vaší DNA. "Nacochatu" poslouchám v práci třeba čtyřicetkrát za sebou, a to fakt nekecám. Je to nejlepší song roku 2008. Nechcete si koupit ten singl? To je úplně v pohodě, nekupujte si ho. Ale poslechněte si ten track Sporto, co tam je, třeba vám taky udělá radost - třeba tady: starcastic.cz/stc6.

A split Sporto / Aran Epochal si můžete koupit tady.