Aktuální články |
---|
Novinky: 10. 7. NEW DOG + ARANANAR 12. října v Punctu |
Inkvizice: 31. 5. Dominik Duka |
Nejchytřejší kecy: 11. 2. Laundered Syrup – Black Urn |
Viděl jsem Gnu poprvý v roku 1995 v už neexistujicím klubu Subway na Příkopech v centru Prahy. Nevím, jak jsem o tom slyšel, asi jsem viděl nějaký plakát a myslel, že by to asi mohlo být zajímavý. Byl jsem na jakýmsi rande a chtěl jsem jít na nějaký koncert, nevěděl jsem vůbec nic o kapelách, co měly tam hrát. První kapela byla dost zajímavá (až několik let potom jsem si uvědomil, že to byli Slut), ale když začala hrát ta druhá, jsem se zvedl z židle, spadl mě čelist, a stál jsem celý koncert s otevřenou pusou. Byl to opravdu důležitý moment v mým živote. Věděl jsem, že vidím něco jedinečnýho.
...něco jedinečnýho.
Následující čtyři roky jsem je pořád sledoval jako tajnej a nenápadnej fanoušek. Koncerty na Újezdě, v klubu Subterra, na Sedmičce, pokaždý to byl krasnej a inspirující zážitek. Jeden z nejlepších koncertů, který jsem viděl v životě, byl v tělocvičně sokolovny Vyšehrad v lednu 1998. Neuvěřitelný. Přidávali Anarchy in the UK od Sex Pistols, ale takovým způsobem! Neopakovatelná záležitost, nikdy na to nezapomenu!
6. 5. 1999 byl pro mě důležitý den. Křest Srdce v kusech zvuku na Sedmičce. Konečně jsem dostal do ruky dlouhohrající album. Pamatuju, že po tom strašně hlasitým koncertě jsem šel domů a okamžitě si to pustil. A pak znova, a znova. Ráno, když jsem vstával brzo do školy, první věc, co jsem dělal, byla, že jsem si to pustil. (Tohle mě vlastně nestačilo, tak jsem sedl na vlak a jel do Tábora den potom, kde vystoupili v Orionu.) Jedno z nejlepších alb, co jsem kdy slyšel. Koupil jsem toho alba spoustu kusů, na CD, MC i LP, dával jsem je lidem, který mám rád. Proste chtěl jsem, aby lidi slyšeli tuhle kapelu. Museli to slyšet.
Nejen že to někdo musí slyšet, někdo to musí mít i pod kůží.
Samotné členy Gnu jsem potkal až někdy v roce 1999. Petra jsem potkal jako prvního, znali jsme se od vidění ze školy. Protože oba nejsme moc extrovertní typy, často jsme jen bavili o jeho aparátu, a to velice krátce. Já: „Koukám, že hraješ na dva Turbo Raty.“ On: „No.“ (Ticho). Já: „Tak díky za koncert, měj se fajn.“ On mě pak představil Adamovi na koncertě Fugazi v Lucerně. Oldu jsem potkal poprvý den potom, když hráli pro 10 lidí v klubu Industry. (Olda: „Prý jsi cizinec. Budeš mě učit anglicky, začneme příští tíden.”). Martin se mnou začal mluvit asi tak pět let potom, až jsme spolu jezdili na desítky koncertů s mojí kapelou, s nim všechno prostě trvá dýl. Pro mě to byla strašná čest, poznat členy mojí oblíbený kapely. Kapela, která inspirovala mě a další dva lidi natolik, že jsme se sami rozhodli založit kapelu. Některý lidi uslyší Black Flag nebo Stooges nebo New York Dolls a rozhodnou se, že chtějí taky takhle hrát. Pro mě a moje kamarády tou kapelou byli Gnu. Kdyby neexistovali Gnu, můj život by teď vypadal dost jinak. To jsem si jistý.
Nejdřív ženy a děti!!!
Roky letěly, desítky koncertů v Čechách, Německu a v dalších zemích, a už tu byla další deska. Jako včera si pamatuju atmosféru na křtu Milimetrů ticha. Na Deltě, krutá zima venku, taková ta hezká atmosfera uvnitř, jaká je jedině na Deltě. První písnička byl takový dárek fanouškům – směska, kterou začal Nebešťan, pak něco ze Srdce v kusech zvuku, a pak rovnou J. Boam. Krasný večer, krásná kapela. Od vydání Milimetrů jsem určitě viděl sto koncertů Gnu, ale nikdy jsem se na jejich koncertě nenudil. Nedokážu si sednout, nebo jít na bar pro pivo, když hrajou. Pořád návštěvu jejich pražskejch koncertů beru jako naprostou samozřejmost, a když vím, že hrajou mimo Prahu a mám čas, snažím se tam jet.
Krásný večer, krásná kapela.
V pátek vyjde třetí deska mojí oblíbený kapely. Všechny písničky už znám zpaměti. Tahle deska je pro mě mimořádná, protože jsem de facto byl přítomen během nahrávacího procesu. První den po letním turné SRSS to nahráli. Pak během míchání jsem měl možnost neustále být u toho a říct, co si myslím. Výsledek? Kromě jedný malý poznámky ohledně hallu v jedný písničce jsem neřekl ani slovo. Co bych vlastně říkal? Jsou to Gnu, je to vynikající a prostě není co říct.
Ta holka, s kterou jsem měl rande na mým prvním koncertě Gnu před dvanácti lety, na křtu Album Epochal v patek nebude. Od tamtoho rande jsme strávili společně devět let, a pak mě opustila. Ale Gnu mě neopustili nikdy. A já už vím, co je ta pravá láska.
Album Epochal vychází v patek 30. listopadu 2007 na Silver Rocket. Poprvé bude k dostání v Rock Café na koncertě Gnu a Qui.