Aktuální články |
---|
Novinky: 26. 6. SAVAK + PLANETY 15. září na 007 |
Inkvizice: 31. 5. Dominik Duka |
Nejchytřejší kecy: 11. 2. Laundered Syrup – Black Urn |
čt 11. 4. 2013, 20.00
Klub Boro, Křenová 75, Brno
120 Kč
Vysoce ceněný slovenský rapující básník Bene přijededo Brnase svým posledním albem Spam poetry. Večírek v klubu Boro zahájí producent Inphy z Ty Nikdy labelu, jehož jméno je v poslední době možná až nezdravě často skloňováno, vesměs doplněno o snůšku superlativů.
Slovenský raper a básník Bene (Modré Hory) nezahálí a vydává desky v téměř pravidelném půlročním cyklu. Po "špinavém" EP Slovenčina pre samoukov s producentem Stratasoulem a organickém a syrovém spojení s Delikem ze skupiny Moja reč na albu Záblesky geniality, úlomky šialenstva přišlo kritikou i fanoušky nadšeně přijaté album Spam poetry. Pod tím je kromě Beneho podepsaný i jeho dlouholetý parťák Peko a jazzman Roland Kánik. Deska, která vyšla jakoby jen tak mimochodem ke knize textů Slovenčina Pre Samoukov/Spam Poetry, by rozhodně neměla ujít vaší pozornosti. Bene, který je možná i známější pod svým alter egem Peťo Tázok, završuje vydáním Spam Poetry svůj přerod z undergroundového rapera k undergroundovému poetovi.
Jen samotná skutečnost, že texty byly vydány i knižně, s více než 2000 prodanými výtisky, je v rámci hip hopové scény něčím revolučním. Nikoli však překvapujícím. Pomyslným štemplem na tomto albu je pak vítězství na slovenských výročních cenách Radio_Head Awards 2011 v kategorii Hip hop / Rap / R'n'B. Z čerstvých spoluprací stojí za zmínku kolaborace s Aran Epochal, která vyústila ve společný split 7" vinyl, či účast v projektu BoyBand dvojice Idea a Boy Wonder. Věřím že ten, kdo zažil atmosféru loňské show, nezaváhá ani minutu. Zkuste se zeptat těch, co tam byli. Nebo Beneho.
Kdo se alespoň trochu zajímá o dění na CZ/SK hip hop scéně, jméno Inphy pro něj určitě není cizí. Ač (stále) mladý, krom vlastních produkcí (beaty pro Boy Wonder, BoyBand, Idea, Otecko) má prsty i v nejednom remixu a mixtapu (Dilla: The Tribute). "V současné době tíhne spíš k hudebním experimentům. Na druhou stranu pořád dokáže udělat rapový beat, který trhá lidem hlavy," popisuje jeho tvorbu web tynikdy.cz. Přijďte se přesvědčit na živo.