Silver Rocket

King Buzzo: Jsem šťastný v malém koutku

Petr Tanvald 12. 2. 2007

Interview s Melvins? Jasná věc! Zvlášť když jsme k němu přišli jako slepí k houslím... Petr Tanvald se rozhodl věnovat svůj rozhovor s Kingem Buzzem nám a Freemusicu. Tady je.


V historii tvrdého rocku není moc vlivnějších kapel, než jsou legendární Melvins. Od začátku 80. let, kdy se dali dohromady, si prošli snad vším. Nejdřív byli obskurní partou drzých teenagerů, pak respektovanou undergroundovou modlou, poté se krátce ohřáli v přízni mainstreamu, aby si v posledních letech vytvořili nesmírně silnou pozici na labelu Ipecac, který vede Mike Patton. Zdá se, že po dlouhých letech jsou Melvins konečně tam, kde chtějí být. Stabilní duo Buzz Osborne (neboli King Buzzo) a Dale Crover nyní doplňuje rytmická úderka Coady Willis a Jared Warren z Big Business: v této sestavě vydali Melvins loni vynikající album „(A) Senile Animal“, jedno z nejlepších v celé jejich kariéře. Ideální příležitost položit pár otázek samotnému Kingovi, nenapodobitelnému zpěvákovi a osobitému kytaristovi.


Melvins model 2006-2007, King Buzzo druhej zleva

„(A) Senile Animal“ je oproti některým deskám Melvins z poslední doby poněkud disciplinovanější. Může za to spolupráce s členy Big Business, nebo jste se po několika experimentech chtěli vrátit ke kořenům?
King Buzzo: Vy myslíte, že některé naše poslední desky nebyly disciplinované? S tím si dovolím nesouhlasit. Kdybychom se chtěli vrátit ke kořenům, naše nová deska by zněla jako Black Flag zhruba kolem roku 1983. Oba se ale asi shodneme, že tak to album určitě nepůsobí.

Ale přece jen – na některých deskách se zdálo, že děláte všechno pro to, abyste si odcizili vlastní publikum…
King Buzzo: Především děláme desky, jaké se líbí nám. Naším cílem není odcizit si nikoho z našich fanoušků, ale je pravda, že se to čas od času nevyhnutelně stane. Není v tom ale žádný koncept, jen si prostě děláme, co chceme.


Melvins ale i tak mají obrovský vliv. Změnila se hudební scéna? Jak si vysvětlujete, že tak neortodoxní kapela si vede tak dobře?
King Buzzo: Neortodoxní vůči čemu? Vůči tomu, co se děje v Top 40? Pak možná ano. Nejsem si ale jistý, jestli máme nějaký „obrovský vliv“. Možná v některých kruzích, jenže na tom mi ani moc nezáleží. Jsem velice šťastný v tom malém koutku, který nám v hudbě patří.

Cítíte, že právě probíhá comeback „noise-rocku“ (ať už to znamená cokoliv)? Hlučné a syrové kapely jako Big Business, Todd, Part Chimp, Blackfire Revelation, Volt, VAZ… A vnímáte Melvins jako kmotry tohoto stylu?
King Buzzo: Žádnou z těch kapel kromě Big Business jsem neslyšel, ale jestli znějí tak, jak je popisujete, určitě si to seženu. Nicméně jako kmotři si nepřipadáme – to bych musel jako nějaký mafián vyžadovat nějaký podíl na tom, co tyhle kapely vydělávají. A to samozřejmě nedělám.


Z vašich riffů byla vždycky cítit inspirace hard rockem. Máte nějaké oblíbené kytaristy?
King Buzzo: Ano, ale třeba Black Sabbath jsem neslyšel asi patnáct nebo šestnáct let a Ozzy mě nezajímá už vůbec. Nejvetší vliv na mě měli tihle kytaristé: Greg Ginn (Black Flag), Andy Gill (Gang Of Four), všichni z Los Lobos, Billy Gibbons (ZZ Top), D Boon (Minutemen), Van Halen, Jon Spencer, Jimi Hendrix, Eric Clapton PLUS Jack Bruce, Pete Townshend (Who), Glen Tipton (Judas Priest), Keith Richards a ještě jednou Jimi Hendrix. Ale musím říct, že to je jen pár jmen ze skutečně dlouhého seznamu.

Zpátky k Big Business. Zdá se, že čas od času potřebujete „oživit“ Melvins změnou členů. Chcete s Big Business spolupracovat přece jen o něco déle?
King Buzzo: Určitě, už dokonce pracujeme na skladbách pro novou desku!

Co si myslíte o současné vlně zájmu o sludge/doom a o kapely jako Sunn0))) nebo Boris? Cítíte nějakou podobnost se zvukem Melvins?
King Buzzo: Musím se přiznat, že to moc nesleduju. Jsem rád, že se těmhle muzkantům líbí naše hudba, ale abych řekl pravdu – nemyslím si, že máme nějakou opravdu spřízněnou kapelu. Kdybych měl ale jednu vybrat, budou to Latin Playboys.


King Buzzo: Nejsem mafián a Ozzy mě nezajímá

Říká se, že tou nejlepší věcí, jaká může nezávislou kapelu v současnosti potkat, je vydávat desky na Ipecac Records. Je to pravda?
King Buzzo: Možná. Strašně se mi líbí, jak to tenhle label teď dělá, ale já jsem měl v Ipecac důvěru hned od začátku. Věděl jsem, že to mezi námi bude fungovat a jsem rád, že to lidi oceňují, vážně.

Máte na Ipecacu úplnou svobodu? Dovolí vám Patton vydat všechno, co nahrajete?
King Buzzo: Nechají nás dělat co chceme, protože na nás neprodělávají, to je jasné. Až začneme prodělávat, tahle takzvaná svoboda asi zmizí…

Často se o vás píše jako o zakladatelích grunge, přestože vaše kořeny jsou úplně jinde…
King Buzzo: Už mě to ani netrápí. Vždycky jsme věděli, že nemáme skoro nic společnýho s těma sračkama jako Alice In Chains nebo Pearl Jam. Působilo to každopádně jako vtip, když nás lidi řadili do stejný kategorie jako tyhle stadiónový blbosti. Sakra, vždyť já ani neznám nikoho z těch kapel…

Před lety jste odehráli vynikající koncert v Praze. Co se takhle vrátit?
King Buzzo: Byl bych strašně rád!

Petr Tanvald