Silver Rocket

Prohra Praha - Igor

Toro 7. 8. 2020

"Kolik vítězství je vlastně prohra?"

A my se můžeme ptát, kolik proher je vlastně vítězství? Možná je Prohra Praha a jejich novinka Igor jedním z těchto případů. Je tomu ale skutečně tak? Přináší toto kontroverzní trio konečné řešení české otázky? Let's find out.

Pojďme si to na začátek nějak shrnout. Prohra Praha (PP) je nihilistické trio z hlavního města Česka. Vzorem jejich kapelní dynamiky je hořce neslavná politická grupa Věci Veřejné (VV) – v popředí stojí uznávaný žurnalista, který kapele propůjčuje jisté renomé a zdání solidnosti (Adam Epochal), v pozadí potom tahá za nitky známý Machiavelli z Čurákova mlejna – Orel Krochmilný, a bezpečnostní agenturu kapely tvoří Radek Firanga. Je to osvědčený model, který dobře fungoval na předchozí nahrávce skupiny (Kustodovo), kterou si kapela získala srdce nejednoho posluchače. Zafunguje to ale také v dalším volebním období?

PP nám servíruje "moderní rock" ale bez těžké příchuti stokrát vyjetého oleje, z riffů jde cítit dělnická poctivost a svěžest, proroctví hněvu i nabídka k divokému sňatku. Ve formě a struktuře je kapela nekompromisní, nic nám dvakrát neopakuje, kdo to nechytil napoprvé, má smůlu nebo blbé uši. Celé to po většinu času funguje jako příjemná facka.

Zatímco se instrumenty občas trochu zasní, řev kouče Arana nás všechny vždy vrátí zpátky na zem ke sklapovačkám. Tohle ale není žádná sranda. I když se kapela jistojistě hlásí k bohémskému odkazu MamaMrdaMaso, tady jde tzv. o kejhák. PP má na tento každodenní boj s větrnými mlýny jasnou odpověď – výsměch vlastní bezvýznamnosti, do které jsme všichni povinně uvrženi. Prý není důležité vyhrát, ale zúčastnit se (haha). Možná ještě důležitější je dát si radši pivko někde bokem. A k tomu si pustit reggae (sic!).

Ano, je třeba přiznat, že Igora bude nutno zařadit mezi další slavné prohry českého národa. Kapele se povedlo vystoupit z bludného kruhu malosti × velikášství a vystavět pomník svým ambicím (again), čímž své cíle naplnila. Až budou následovníci za sto let tento pomník oprašovat, najdou na něm zásadní vzkaz, který Prohra Praha zanechala příštím generacím:

lol vy nuly.

Verdikt: 10/10

Celá deska TADY.