Silver Rocket

Laundered Syrup: Jsme začínali v Jablunkově

Torr 8. 10. 2018

Plešatící basák, kytarista s mírně nepřítomným výrazem, bubeník dřevorubec. Laundered Syrup. V hlavě automaticky naskočí dva momenty. První: když tahle parta v roli supportu jen tak mimochodem postavila Dinosaur Jr. do pozice, že museli předvést svoje maximum. Druhej: druhej set na Silver Rocket Summer Speedstop bylo asi nejlepších dvacet minut, jaký kdy libovolná kapela na SRSS absolvovala. Legendární. Laundered Syrup vydávají svůj první vinyl (poslouchej TADY) a vyrážejí na PRAŽSKÝ TURNÉ (hele SEM). Ptal se Torr.

V heavy rocku, si myslím, dost se očekává, že texty jsou o mejdanech, drogách, alkoholu, holkách. Je tohle případ Laundered Syrup?

M: Není. Ty texty jsou o věcech, co mě serou. Do textů cpu všechnu temnotu, tam může zůstat, v hlavě raději moc ne. Ale nakonec to jsou jenom pičoviny, ty texty mi hlavně musí sedět do hudby a musí sloužit další melodii, kterou chci zpívat. Jde o hit, chápeš!

P: Přijde mi zvláštní, že ty songy mi zní často docela vesele, ale když posloucháš ty texty, tak je to celé strašná depka smíchaná s prohrou. Majkl je trochu starší než my se Záclonou a dřív býval mnohem veselejší. Nechápal jsem, co se s ním stalo, s každým dalším rokem na krku to ale chápu mnohem víc...

Mohli byste popsat začátky LS?

Z: Tohle fakt někoho zajímá? Když řeknu, že jsme začínali v Jablunkově někdy kolem roku 2009, kdy jsme se přestěhovali ze zkušebny v kravíně do tyvole GARÁŽE. To chtělo i novou kapelu.

P: Zkoušel jsem tak před sto dvaceti lety chvíli jezdit na půjčeném skejtu. Akorát jsem to vzal jednou trochu z většího kopce a deska mi ustřelila o kámen. V plné rychlosti jsem ,,ujel" několik metrů vlastním tělem a pak jsem si po tři týdny odtrhával každý den obvaz od rány a zasypával to pudrem . To mě docela přesvědčilo, že existují i jednodušší cesty, jak se sprovodit ze světa.

M: Každý pátek zjebaní z levného vína a piva v plesnivé garáži a snící o tom, že s námi bude jednou dělat Todd rozhovor a naše deska vyjde na Silver Rocket.

Jak funguje skládání písničky?

M: Složitě. Já to doma vymýšlím. Pak to ukážu na zkoušce a pokud se jim to líbí, tak se to nazkouší a každý si tam vloží to svoje. Jenže to je proces tak na čtvrt roku. Musím to nahrát, protože moc často nejezdím do Prahy, a těším se, že už to na zkoušce doděláme. Ale oni na to serou, tak jim to znova přehrávám. Pak to musíme nahrát společně, aby se vědělo, co tam kdo hrál. Pak je v těch nahrávkách zmatek, ztratí se a proces se opakuje. Nakonec se to podaří a vymýšlí se další. Až před nahráváním se domýšlejí názvy písní. Prostě chaos. Kdysi, když jsme začínali, tak jsme zkoušeli vymýšlet riffy přímo na zkoušce, ale to nešlo. To celé vysvětluje, proč máme vždy tak málo songů.

P: Majkl přinese hotovou kytaru, začne ji hrát, se Záclonou se na sebe vyděšeně podíváme, protože Majkl vůbec nepočítá doby, a přidáme se. Poserem to. Pak mi Majkl ukazuje, co tam vlastně hraje, a já kývám, že už to jako mám, i když vůbec nevím, která bije. Řveme na Majkla, že to nedává smysl, že to nejde vůbec spočítat. Poserem to. A tak dál.......

Z: Skládáme tak leda na zkouškách flašky od piva a vincentky ke koši... Riffy nosí Majkl, já pivo a Palo vincentku.

Proč jsou LS tak oblíbený u skejťáků?

Z: Vlastně nevím – těm, kterejm se to líbí, chutná stejně pivo jako nám. Oni jezděj, my pijem pivo a koukáme na ně, a večer se to pak otočí. Rozhodně to není ale tak, že by Syrup byla skejťácká kapela, jestli si teda pod tímhle pojmem dovedeš představit to, co myslím, hehe… Víceméně se točíme kolem jedný party z Prahy, se kterou nás to baví.

M: Se to nějak zvlášť líbí holkám. Většinou za náma přijde někdo.

Který jsou vaše top five kapely? Ty, který vás ovlivnily nejvíc?

M: Toho je moc, ale co vedlo k Laundered Syrup, je jasné. První byli MC5 (1). To jsem si říkal, že má energii jako punk, ale mají lepší sóla. Prostě r´n´r, jaký bych chtěl hrát. Pak jsem slyšel píseň Woman od Wolfmother (2) a začal jsem poslouchat kapely, co se inspirují sedmdesátkovými heavy kapelami, nebo je vykrádají. Teď se mi líbí kapely, které ty staré postupy obohatily. Kadavar (3), Graveyard (4), The Hellacopters (5). Taky jsem posraný z nového alba od Lucifer – Lucifer II a chci umět sóla jako Eddie „Fast“ Clarke nebo Robert Dahlqvist.

P: Truly, Breather Resist, Young Widows a Altar of Plagues.

Z: Drive-by truckers, The God Machine, Tad, Alice in Chains, Pearl Jam, Davová psychóza, Silver Rocket.

Co je nejtěžší a co je nejjednodušší, když hraješ na bicí v LS?

Z: Asi nemáme song, který by byl pro mě jedno, nebo druhý. Z mý strany to hraní má spíš jen nějakou kostru, kolem který se motám, aby to kluky nepletlo a mě to bavilo… No ale kdybych měl nějakej vybrat, tak nejdýl mi trvalo naučit se Heavy Defeat z nový desky (je moc pomalej).

Jaká je role basový kytary v LS? Co vidíš jako svůj úkol?

P: Tvrdit muziku samozřejmě! Můj úkol je uvypadat to. V podstatě musím okolí přesvědčit, že ta proplešatělá hlava za basou tam má z nějakého zvláštního důvodu opravdu být. S tímhle postúčesem už je to spíš na nějaký death metal, HC nebo tak něco...

Palo chodí na hodně koncertů. Na kolika jsi byl v roce 2017? Který té bavil nejvíc? A letos?

P: Novoroční předsevzetí bylo dát stovku, viděl jsem nakonec 111. Na smrtelné posteli budu jednou vzpomínat na Sophia, The Black Heart Procession, Sumac, Cobalt, Unsane, Yellow Eyes, Au-Dessus, Killing Joke... Bylo toho hodně, bude na co vzpomínat!!! Letos Big Brave v Underdogs, Spotlights v Čadci, YC-CY všude...

Z: Blázen bláznivý.

M: Vyrůstal na vesnici, která si říká město.

Který byl nejlepší koncert Laundered Syrup a proč?

M: To nevím, asi všechny, které se nějak zvrtly v totální bordel. Lidí se nosí na rukou a serou na všechno kolem a jsou šťastní.

P: Nejlepší místo, kde jsme letos hráli, a podle mě i jedno z nejlepších míst, kde jde v současnosti u nás hrát, je olomoucká SF Mini. Lidi, co to tam dělají, to mají neuvěřitelně zmáknuté. Kromě toho má to místo pro kapely řadu benefitů. Přijedeš tam, vytaháš věci, zahraješ, hodíš všechno na hromadu do kouta a už se nemusíš nikam tahat. Když se třeba, setneš jak puma, můžeš spát na matraci na pódiu a ráno se probudíš pár metrů od snídaně. Kromě toho se tam po hraní tančí... víš, že po dostatečném množství ,,nápojů" tančím hrozně rád?

Z: Koncert v Ostravě na oslavě narozenin, kde to vypadalo spíš jako bychom měli narozeniny my. Lucerna, tyvole – že se tohle fakt stalo, to nečekal asi nikdo. SRSS 2016 Speedstop, ten druhej koncert v sobotu na závěr. Ten den jsme hrát neměli, ale nakonec to bylo neuvěřitelný!

Jak vidíte budoucnost Laundered Syrup?

P: Co je to budoucnost?

M: Nahrajem ještě jedno čistě heavymetalové album, pak se strašně pohádáme, rozpadneme, ale stejně budeme vědět, že to bylo celé dobré a doma budeme ty desky poslouchat až do smrti.

Z: HEAVY DEFEAT.