Silver Rocket

Sophia a ikony mýho soukromýho vesmíru

Pedro 29. 4. 2016

Ahoj,
v roce 2010 jsem byl na Dobešce na koncertu Sophia. Byl to akustickej set Robina Proper-Shepparda. Nešel jsem tam s tím, že je to nejlepší kapela na světě a nešel jsem tam jako neználek. Desky People Are Like Seasons, Technology Won´t Save UsThere Are No Goodbyes jsem znal pár měsíců, ale jejich rotace v mým přehrávači byla enormní.

Ten večer byl specifickej v mnoha ohledech. Přišlo 20-30 lidí. Robin psal email, v kterým vyzval lidi, co půjdou na koncert, ať mu napíšou, jakou písničku chtěj zahrát. Vybral jsem si Big City Rot, což pochopí každej vesničan, kterej se přistěhuje do Prahy. Robin na sebe prásknul na podiu docela dost. Že je rozvedenej, že má dceru, s kterou si ne vždycky rozumí, a že Holidays Are Nice rozhodně není nějakej záblesk světla v temnotě textů Sophia. Nějak jsem při tom všem vypustil, že se ptá „Is there Peter, who wants me to play BIG CITY RIOT?“ a prostě jsme se minuli.

Po koncertě jsem za ním šel, abych se tak nějak omluvil, že jsem nebyl dost rychlej a nepřihlásil jsem se. Robin byl tak trochu vtipnej, rozšafnej a zároveň strašně distingovanej. Došlo mi, jak strašně snadno - ale naprosto zákonitě - se lidi míjej. Když už máte to štěstí, že vůbec najdete někoho, s kým si sednete, musí vám svět nastavit takový podmínky, že z toho setkání nic moc nevytřískáte, ale ten večer byl nakonec super. Kupodivu Robin hrál setlist z mejch nejoblíbenějších věcí Sophia: So Slow, If A Change Is Gonna Come, Big City Rot, Holidays Are Nice, Lost, There Are No Goodbyes. Po čase mi došlo, že ten koncert byl z nějakýho nejasnýho důvodu strašně výjimečnej. Není nutný to všechno vyjmenovávat, ale pár koncertů jsem ať jako mladej nebo starej už viděl. Všichni ty Pearl Jam, Fugazi, Dismemberment Plan, Cursed, Unsane, Akimbo, Gnu, Morrissey, The Black Heart Procession a kapely Geoffa Fariny - pro někoho dost podivnej guláš – byli prostě MÍŇ než Sophia (a to mluvím o ikonách mýho soukromýho vesmíru).

Časem jsem si našel v diskografii Sophia jednu mantru - je to song Portugal s tou nejjednodušší rituální formulkou:

I decided today I'm gonna be a better person No it's never too late to change

A pointa? Skoro nic z těch hitů, co hrál Robin v roce 2010, v neděli neuslyšíte. Ale bude velmi pravděpodobně hrát Oh My Love.

Coz I’ve been waiting
For such a long time
Your love is still fresh in my mind
And oh my love
Though I wait can’t you see
I can’t wait forever for you to say you love me