Silver Rocket

Kanada

Theoren Fleury 8. 5. 2006

Stephen Patrick Morrissey, neoficiální duchovní hlava moderní kulturní inkvizice, přednedávnem upozornil celý svět na další příklad lidského pokrytectví, dvojích měřítek a čirého zla. Učinil tak s odvahou a grácií sobě vlastní, jak to zvládne jen Morrissey: veřejně vyzval k bojkotu všeho, co má něco společného s Kanadou, a sám šel příkladem, když v rámci svého turné odmítl vstoupit na kanadskou půdu. Důvod? Nesmyslné a barbarské vyvraždění 325 000 tuleních mláďat, ke kterému došlo s plnou podporou kanadské vlády.Morrissey ovšem sám podotkl, že není až tak naivní, aby si myslel, že jeho rozhodnutí může mít nějaký vliv na kanadskou ekonomiku, což by mohlo pohnout obyvatelstvo k tomu, aby přimělo vládu k méně barbarskému chování – tak si totiž mnozí myslí, že to funguje v zastupitelských demokraciích. Takže o co tedy jde? Možná si někteří lidé všimnou, že dokonce i v tomto letargickém postindustriálním světě, který se potácí na hraně komatu, má stále smysl důvěřovat vlastním instinktům, mít zásady, upozorňovat na lži a říkat pravdu. Kanada by se nad tím možná měla zamyslet v první řadě. Kanada je totiž v prdeli. A jejich trápení se netýká jen vraždění tuleňátek.

Před měsícem si Kanada zvolila novou vládu. Ani Kanaďané, podobně jako většina moderních demokracií, neměli v době, kdy volby připomínají rozhodování mezi Pepsi nebo Coca Colou, příliš na výběr. Nakonec se rozhodli pro vládu, která se ve své kampani od ostatních politických stran v jedné věci lišila: stěžejním bodem jejich programu je zlepšit pošramocené vztahy s USA a učinit z Kanady a USA opět nejlepší přátele. Skvělá myšlenka. Jak se prostě říká, s takovými přáteli nemůžeme mít nepřátele.Před několika týdny se kanadský premiér mezi řečí zmínil o tom, že kanadští vojáci byli přítomni v Iráku od samého počátku vojenských operací. Všimněte si, že se o tom ZMÍNIL, ne že by to PŘIPUSTIL. Všimla si vůbec kanadská veřejnost, že jim (a celému světu) jejich vláda lhala o tom, že se podílí na ilegální a nevydařené invazi a okupaci? A současně předstírala, že tento národ „pacifistů“ nemá nic společného s agresí, a opakovaně prohlašovala, že se na této válce nijak nepodílejí? Vypadá to, že je to Kanaďanům jedno.

Říká se, je-li národ v úpadku, upadá i jeho kultura. Jak většina Evropanů ví, základním kamenem kanadské kultury je hokej. Celý svět ovšem vidí, že kanadský hokej je zhruba od poloviny 90. let v setrvalém úpadku. Báječný a primitivní zvířecí fyzický kontakt už patří minulosti. Minulosti patří i nádherné bitky celé střídačky. Zmizely nepředvídatelné výbuchy vášní a bušící pěsti. Místo toho tu máme nudné a žalostné „technické“ parádičky, které připomínají krasobruslení, v horším případě curling. Srdce nejlepší hry této planety je pryč.Může po tom všem někoho překvapit, že jediná současná kanadská kapela, kterou si stojí za to poslechnout, se jmenuje „Fucked Up“?