Silver Rocket

RickoLus versus Kurac: It's gonna be loud!!!

ÚV SRR 20. 11. 2015

RickoLusovu novou desku "Coconut" si můžete poslechnout TADY a za pár dnů si jí můžete i koupit na jeho koncertech. Na některejch z nich bude hrát RickoLus sólo s kopákem a kytarou (jak je jeho zvykem), na některejch ho doprovodí kapela, jejíž rytmiku obstarají basa a bicí z Kurac (dej jim Pámbu věčnou slávu) a někde bude i Palma z Leto na klávesy. Tenhle rozhovor udělal s Rickem právě Ondřej z Kurac (v současnosti maká na nový kapele Světlo). Pro češtináře jsme rozhovor zbavili slezskýho nářečí (v rámci možností) a floridskýho slangu - snad z toho něco zbylo i tak.

Čest Ricky! Jak to jde pičo? Na Floridě asi máte fakin teplo, že? Tady už začíná být hnusně...
Na Floridě je skoro pořád fajn, sorry.

Věřim pičo. Teď ke "Coconut". Je to víc takové rockovější, že? Dokonce v tom trochu slyším britpop 90. let, ale ten já slyším pičo skoro ve všem. Změnil jsi něco vědomě při psaní písniček?
Hele, máš pravdu. Poslední roky jsem poslouchal spoustu anglický muziky z 90. let. Znova jsem se dostal do Blur a Stone Roses. Taky se vracím k americkejm kapelám ze stejný dekády: Guided By Voices, Modest Mouse, The Rentals, Nirvana... Přístup k písničkám jako takovejm jsem ale nijak nezměnil - až na jednu věc. Moje předchozí alba měla nějakou jednotící myšlenku, téma. Songy na těch deskách spojovala jedna linka. Na "Coconut" nic takovýho není, je to "jen" sbírka písniček, který jsem napsal. A musím říct, že mi připadají hodně "naštvaný". Asi jsem prostě chtěl udělat kurva rockovou desku.

To je dobré pičo! Řekni mi teď něco o tom, proč hraješ jako one-man pičus. Já bych to nedokázal. Sere tě mít lidi v kapele? Jestli jo, tak bych o tom měl něco vědět! A nebo jen nemůžeš najít správnou kombinaci typů?
Byl jsem v kapele sedm let, když jsem byl mladší. A nekecám - byli jsme dobrý! Ale já a bubeník jsme měli poměrně v mladým věku děti, chtěli jsme se o ně dobře postarat, a nikdy jsme proto neměli moc příležitostí jezdit na turné atd. Ale jinak MILUJU hrát s lidma v kapele, fakt! Doma máme kapelu a zase nekecám - jsme dobrý! Jen je dost těžký dostat všechny ty lidi na turné, takže jsem se naučil hrát sám a naučil jsem se dostat z toho co nejvíc. V poslední době mě to ale baví míň a tak hledám cesty, jak hrát s kapelou - jako teď s váma. Pár roků už taky hraju v duu The Little Books - taky bysme se někdy chtěli podívat do Evropy.

Víš, jak budeš hrát s náma pičo? 
It's gonna be loud!!!

Správně! Chci se zeptat na song "Destroyer", kterej je na splitu s Leto. Udělal jsi k němu fajn video. Máš rád videa a trika a merch a tyhle věci, nebo si říkáš, že to je jen nutná věc vedle muziky?
Baví mě to. Dělám design na nějaký trika, k řadě písniček mám v hlavě i jejich podobu na videu. Když pak vidím, že se to povedlo udělat aspoň přibližně tak, jak jsem si to vysnil, je to super pocit. Video k tracku "Destroyer" vzniklo podobně. Kecal jsem o tom nápadu s pár kámošema, který mi pak pomohli. S jedním z nich, Curtisem, jsme postavili vnitřek ponorky u mě v garáži, byla kolem toho spousta malování na krabice a spousta srandy. Další kámoš Mark to pak natočil a jeho přátelé mu pak pomohli se "special effects". Vyšlo to, myslím skvěle. I love that shit.

Nejdůležitější otázka na závěr: co budeme pít na turné? Víš co - aby lidi věděli, co nám kupovat na baru.
Beer and Becherovka. If we are feeling fancy lets get some gin and tonics. Cheers!

RickoLus v Česku:
21. listopadu - Plzeň (sólo)

24. listopadu - Lysá nad Labem (+ Prodavač) (s kapelou)
25. listopadu - Rožnov pod Radhoštěm (+ Ctib) (s kapelou)
27. listopadu - Brno (Itch My Ha Ha Ha festival) (s kapelou)
28. listopadu - Břeclav (s kapelou)
29. listopadu - Praha (+ Astronautalis) (s kapelou)
2. prosince - Ústí nad Labem (sólo)
3. prosince - Jindřichův Hradec (sólo)
4. prosince - Slavičín (sólo)
5. prosince - Štolmíř (sólo)