Silver Rocket

Enablers – The Rightful Pivot

Aran 8. 4. 2015

Tyvole tahle KAPELA je mimo většinu měřítek, za tím si stojím. Geniální muzika od roku 2004. A nový album „The Rightful Pivot“ je dost možná nejlepší, co kdy natočili. Enablers… Kolik fakt ORIGINÁLNÍCH kapel současnosti znáš? Myslím tím kapelu, kterou poznáš do cca pěti vteřin po začátku tracku – a poznáš ji podle na první poslech nedůležitýho cinknutí činelu, podle lehkýho přejetí po strunách, podle rozloženýho akordu; nikoliv podle nějakýho zcela typickýho atributu…Ano, pár jich je, ale ne zas tolik.

Abysme si rozuměli: „originalita“ není nějaká svatá hudební pravda, podle který rozděluju mezi kapely svojí lásku. Vůbec ne. Tak třeba PontiakObits (dej jim pánbůh věčnou slávu!) miluju stejně náruživě jako Enablers s plným vědomím toho, že si z rockový historie půjčujou, co se jim zrovna hodí. A zní to úžasně. Enablers ovšem rockovou historii (ehm) tvoří: úplně tyvole slyšíš, jak jim roste pod rukama, jak v prostoru mezi těma čtyřma chlapama vzniká něco hmatatelně úžasnýho.

Nevěřím, že by Enablers byli Enablers, kdyby se vyměnil kdokoliv z tria Goldring, Thomson (kytary), Simonelli (zpěv). Provázanost jejich výrazů je naprosto unikátní a na koncertech to vynikne ještě víc (mimochodem, v Silver Rocket tyhle tři plešatící pány milujeme, protože jsou ještě starší a ošklivější než my – ano, jde to!). Kytary si nepřítomně mumlají každá to svoje – ale DOHROMADY to funguje parádně – a Simonelliho recitace se pohybuje na široký škále od tichýho šílenství po cholerickej záchvat. „Něco mezi Cavem a Rollinsem,“ poznamenal Yoz během posledního koncertu na 007 a měl pravdu, akorát že Simonellimu to věřím stokrát víc.

Nejsem s to si zapamatovat do detailu jakoukoliv skladbu Enablers, nepoznám „hity“. Nechám se vždycky jen unášet a hypnotizovat, úplně ztratím pojem o tom, v který části skladby se tak asi nacházím; kde je prostředek, kde je konec, kam to směřuje, jestli se nějakej motiv opakuje nebo jestli mutuje v něco jinýho… Je to živá VĚC, obrovská a fantastická KAPELA. Enablers. Poslechni si „The Rightful Pivot“ TADY.