Silver Rocket

Dead Western – Everything, Eternally

Aran 18. 2. 2015

Když jste byli děti, měli jste obraz, kterej vás provázel skoro každej den, ale kterýho jste se zároveň tak trochu báli? Nemyslím „obraz“ jako nějakou představu, ale fakt obraz na stěně, zarámovanej a zaprášenej. Něco v podstatě neškodnýho, co ale dětská představivost přetvoří / znetvoří v příběh s potenciálem noční můry... Loveckej výjev, portrét, divně namalovanej jelen, mrtvý oko, co kouká přímo na vás – může to bejt cokoliv.

Hudba Dead Western je jako mlhavá vzpomínka na takovej obraz. V tý vzpomínce je nevinnost dětství a kód na rozklíčování tehdejších příběhů, ale taky nános dávnýho strachu. Nepostrádáte to a nemyslíte na to (dospělost to nepotřebuje), jenže když si to připomenete, je vám zase deset let a jste s horečkou u babičky ve starým bytě, obklopený známejma vůněma a zvukama. A ze stěny na vás kouká... třeba to oko.

„Everything, Eternally“ (2012) je třetí deska Dead Western a není na ní žádnej vyloženej hit, jako byl třeba na předchozí „Suckle At The Supple Teats Of Time“ (2010) magickej track „Not Really Here At All“. Jenže tohle album je taky mnohem vyrovnanější: jedna skladba jako by nenápadně navazovala na druhou, vzájemně se proplétají, kloužou po sobě. Akustický nástroje a mohutně basovej hlas Troye Mightyho vytvářejí voňavou mlhu, která vás nadnáší, a v který pomalu rotujete bez vědomí toho, kde se právě nachází zem a kde nebe. Gravitace neplatí. Nevýslovná krása se vás nenápadně dotýká, ale nikdy se neobjeví přímo před váma. Čas se roztáhl z přímky do plochy, na který spokojeně odpočívá.

Těžko říct, za jakej konec vlastně ty skladby uchopit. Sloka refrén sloka tady moc neplatí, spíš je to proud vědomí. Spojení toho HLASU a zejména akustický kytary je nicméně pevný a troufám si tvrdit, že výjimečný. Takhle poskládaný tracky jsou znamením největšího šamanství. Troy je ale zároveň příjemnej a naprosto civilní chlápek, žádnej esoterickej mystik. Můj vztah k Dead Western se měnil jako tvar těch písniček: zvědavej zájem přešel do obdivu, pak se dostavila pragmatická nedůvěřivost – a teď moje roztěkaná mysl strašně ráda spočine hlavou na klíně Dead Western. Je to bezpečný místo... jen ze stěny kouká to oko.

Dead Western v Česku:

20. března: České Budějovice
21. března: Písek
22. března: Plzeň
24. března: Praha (+ Enablers)
25. března: Brno
29. března: Slavičín
31. března: Ostrava
2. dubna: Jihlava
3. dubna: Pardubice
2. května: Broumov

Poslechněte si Dead Western TADY