Silver Rocket

Watter – This World

Aran 20. 1. 2015

Spousta desek je skvělá, protože si doslova vynutí vaši pozornost. Ať už tím, že jsou hlasitý, temný, zlý, nasraný, nebo naopak intenzivní ve svý uzavřenosti a klidu. Ale pak existujou desky, který si vaši pozornost nevynucujou vůbec ničím – a přesto „TO“ nějak záhadně funguje. Na albech podobnýho ražení nechávají kapely svojí hudbu „jen tak“ plynout a zasahujou do ní zcela minimálně – až má člověk skoro pocit, že nevnímají ani potenciálního posluchače. Z tohohle ranku je i debut „This World“ od Watter, kde se sešli členové Slint (bubeník Britt Wallford) a Grails (multiinstrumentalista Zak Riles). Na trio je doplňuje Tyler Trotter.

Při poslechu „This World“ jsem si několikrát vzpomněl na geniální a v mnoha ohledech dosud nepřekonaný album „Dream Signals In Full Circles“, který v roce 2000 vydala Tristeza. Watter mají stejnou lehkost, vzdušnost a neuslintanou melancholii. Zak Riles se drží překvapivě při zemi (jestli znáte jeho sólový věci a jestli rozeznáte jeho rukopis ve skladbách Grails, víte, jak to myslím), což je tentokrát ku prospěchu věci – nahrávka je přehledná na první poslech, aniž by ale kdekoliv byť jen náznakem prosvítala nějaká mělčina nebo líná zkratka. Kytarová práce i proto nese razítko „inspirováno Davidem Gilmourem“ hrdě a vznešeně (kopat do Pink Floyd je po tom jejich posledním albu velmi oblíbený).

Watter jsou nenápadně elegantní kapela. Vlivy Slint a Grails přirozeně vytvářejí na „This World“ zcela organickej svět, kterej – jak už jsem napsal na začátku – se vám nijak nevnucuje. Mně ale láká už několik měsíců, co je tohle album venku. Jsem hodně zvědavej na set Watter 30. ledna v Podniku.