Silver Rocket

Hammerhead: Global Depression

Torr 15. 10. 2014

Takže Hammerhead vydali nový EP, důvod nehledám, a protože nemám naposlouchaný jejich starý věci v intenzitě ani dostatečný časový míře jako moji kolegové, zvolil jsem si napsat něco krátkého právě o této desce, abych nebyl tak výrazně konfrontován.

Mám pocit, že na týhle desce poslouchám kapelu, který je jedno, že ji zrovna posloucháš. Mnozí by řekli, že to nemá vůbec blízko k nejlepší hudbě, co kdy složili, ale důležitý je, že se o to nesnažej, nechtěj nikoho o něčem přesvědčit. Je to zvuk třech šťastných pánů hrajících si upřímný rock'n'roll, který tě ale přitom totálně ignorujou. Podle mě je na této desce použito velice málo kytarovejch a vůbec jakýkoliv efektů (kromě opakovaného zkreslení zpěvu). V době, kdy můžeš vybrat, jak chceš, aby vaše deska zněla (60's garage punk? 77 punk? Hardcore 81? Amrep 93?) by nebyl problém přiblížit se jakýmukoliv zvuku. Jsem strašně rád, že ta deska hraje, jak hraje. A především – tato deska je taneční jako kráva, a pokud stojíš na obou nohách, je sakra těžký nepustit se do john-travoltování, a neříkejte mi, že to není pravda.

Po zvukový stránce je tady ještě krásná stránka textová. Úplně na začátek – Global Depression je hodně geniální název, to se snad ani nedá komentovat. A i dál jsou ty texty naprosto dokonalý. Pamatuju si, jak mi Töhötöm, coby největší fanoušek Hammerhead v Čechách volal, "hele, slyšels tu desku? I'm dead, you're dead, we're dead, all dead, oi oi! Fantastický!" Další krásný moment je už v hned první písničce: "we live your dreams, tonight, IT’S NICE!" No ty vole! "Who wants to go outside / you can’t beat the atmosphere/ young children without god / like birds without their wings." Během ani ne šestnáctiminutový desky zvládli víc hlásek než Mötley Crüe za celý Too Fast for Love.

Byla tato deska inspirována potřebou "pojedem na turné, měli bychom (yawn) něco nahrát?" Nevím, a upřímně, neřešim to (a to jsem to hodně řešil u jinejch kapel). Působí to jako vážná deska fungující kapely. Je to entita, která začala konverzaci s tebou možná už hodně dávno, po dlouhý době hovor pokračuje, nekecaj pořád ty stejný věci, zmoudřeli, ale stále je to s nima fantastickej pokec.

Torr