Silver Rocket

Rickolus: I can't wait to see you guys again! Na zdraví!

Aran 30. 8. 2014


Tak co je u tebe novýho? Před časem jsi mi poslal pět písniček s názvem „Rivers and Lakes“. Co je s nima?

Vyjdou co nevidět na francouzským labelu Dora Doravitch a bude to split 12“ s kapelou Drones. Já na jedný straně, oni na druhý.

Aha, já myslel, že to bude samostatný EP.
Ne, bude to split. Jsem z toho hodně nadšenej, je to moje první deska v Evropě. Těch pět věcí na „Rivers and Lakes“ jsem napsal už před časem a čekal jsem na vhodnou chvíli, jak je dostat k lidem. Drží pohromadě, patří jedna k druhý, a strašně moc pro mě znamenají. A bude to vinyl! JO!

A proč francouzskej label? Opouštíš Circle Into Square?
Kdepak, jde jen o tenhle release. „Rivers and Lakes“ ale není jediná novinka v mým životě: začal jsem dělat design na trička pro webovej obchod s názvem Fake Art. Odstartovalo to tím, že jsem u sebe v garáži zkoušel tisknout nějaký trička – a zjistil jsem, že si je kupuje pořád víc a víc lidí. Tak zkouším tohle. Moje nová kapela The Little Books taky vydala vinyl „Bridges and Empires“ a hrála dost koncertů.

Na The Little Books jsem se taky chtěl zeptat...
Tahle kapela vznikla tak přirozeně, jak je to jen možný: potkal jsem na jednom koncertě u někoho v baráku v Jacksonville holku jménem Robin Rutenberg. Strašně se mi líbil její hlas a začali jsme spolu hrát. Vokální harmonie a vícehlasy – to je věc, kterou v muzice miluju snad nejvíc. Prostě s někým strašně rád zpívám dohromady. Nahráli jsme desku, odehráli jsme nedávno první turné po východním pobřeží USA a já doufám, že tenhle projekt bude pokračovat.

„Rivers and Lakes“ hodně navazuje na CD „Roads“ na 2CD „Troubadour“ – je to víc a víc folk. Zatímco tvoje první deska mi připadala inspirovaná Pinback, tvůj novější materiál zní jako Dylan. Vnímáš to tak?
Když jsem skládal a nahrával debutový album „Youngster“, dělal jsem všechno v takový kůlně na zahradě u svejch rodičů. V životě by mě tenkrát nenapadlo, že moje muzika se nějak dostane k dalším lidem. Tím míň, že bych se někdy vydal na turné a hrál jí živě. Jenže stalo se: vyšly mi desky, začal jsem hrát koncerty – a to samozřejmě ovlivnilo, jak k muzice přistupuju, a jak písničky skládám. Snažím se teď, aby se moje desky co nejvíc přiblížily tomu, jak zním na pódiu. Takže hlavní důraz je logicky na kytaru a hlas, ostatní věci ustoupily do pozadí. Navíc jsem byl odmalička fanoušek folku, poslouchal jsem irský lidový písničky a pak postupně objevoval Dylana, Leadbellyho a Woody Guthrieho. Folk jsem měl prostě vždycky v sobě, ve svojí krvi, a cestování tyhle kořeny jen zvýraznilo a dostalo na světlo.

Vracíš se do Evropy zhruba po roce – co ti chybělo?
Spousta věcí! Ani jsem to nečekal! Těším se na povědomý tváře z loňskejch koncertů a třeba i na nový lidi a místa... Chybí mi taky ten pocit, že je člověk obklopenej v historií, to v USA samozřejmě nepociťuju, zatímco v Evropě to vidím na každým kroku. Budovy, sochy, hrady – to miluju. Jo a taky pivo...

Utkvěla ti v paměti nějaká zajímavá příhoda z loňskýho výletu víc než jiný?
Napsal jsem pro Astronautalise písničku „Measure The Globe“, v který Andy popisuje svý zážitky z cest a koncertů, jsou to útržky příběhů a situací. A v Brně jsem fakt potkal lidi, který v tom songu hrajou nějakou úlohu, to bylo úžasný! Když jsem to psal, ani ve snu by mě nenapadlo, že se podívám na stejný místa jako Andy. A nebo že dokonce potkám lidi, který prostřednictvím Andyho textu vystupujou v mý písničce!

Letos budeš hrát i v Darmstadtu, kde celej text „Measure The Globe“ začíná...
Jasně, těším se na to! Jsem zvědavej, jestli tam taky najdu ozvěny tý skladby.

Většinu koncertů v Česku budeš hrát s Leto – jak se těšíš na tohle?
Moc! Víš přece, co jsem ti říkal, když jsem hrál s Leto v Praze – je to vynikající muzika. A ta deska, cos mi poslal, zní skvěle.

Super, souhlasím. Nějakej vzkaz pro lidi v Česku?
I can't wait to see you guys again! Na zdraví!

3. září: Varnsdorf (+ Aran Epochal)
4. září: Kolín (+ Aran Epochal)
5. září: Slavičín (+ Leto)
6. září: Břeclav (+ Leto)
7. září: Brno (+ Leto)
8. září: Olomouc (+ Leto)
9. září: Plzeň (+ Leto)
10. září: Jindřichův Hradec (+ Leto)
13. září: Broumov (+ Leto, Stinka)
14. září: Praha (+ Peleton)