Silver Rocket

Štěpán Adámek - Inspirace: Starý zákon (Star Wars IV, V, VI)

Aran 28. 8. 2014

Ano, tohle je moje první recenze na, ehm, výtvarný umění. Nebo tak něco. Pro mě je to totiž neprobádaný území: každej, kdo se umí výtvarně vyjádřit, je v mejch očích borec. Já o sobě vím, že to nezvládám – znám svoje limity. Nedovedu v tomhle oboru ani posoudit žádnou tzv. „kvalitu“ („Pan profesor sám říkal, že celej život vystačil s Pinkasem.“ – „On myslí Pisaka!“), prostě nic. Viděl jsem teď ale výstavu Štěpána Adámka v atelieru Síň na židovským hřbitově v Telči – a bylo to skvělý.

Nemám rád výtvarný umění, který se mnou hraje hru na císařovy nový šaty („Chrchel mojí babičky v polívce z komárů, akvarel a tuš“), a který ti zůstává uzavřený, pokud nejsi absolutně „in.“ Štěpánovejm kresbám ale rozumím – a těch sedm aktuálních v Telči, to je síla. Je na nich mimo jiné cejtit, jakou cestu Štěpán za poslední roky urazil: pořád je to jasnej Adámek, ale s novým odstínem.

Pokusím se to rozvést: dřívější kresby byly jasně ohraničený – lebky, jeleni, motorový pily a další bohulibý atributy metalový dekadence. Když jsme spolu dělali na knížce „Aran Satan: Mluvící člověk“, byly Štěpánovy věci totálně zřejmý a v tom byla jejich syrová krása. „Mluvící člověk“ dopadl skvěle právě díky Štěpánově citu najít v řetězci slov klíčovej – a pro leckoho jinýho třeba naprosto obyčejnej a nezajímavej – aspekt příběhu, a ten geniálně ilustrovat.

Nový obrazy jsou jiný. Je na nich víc objektů, takže mezi nima dochází k různejm interakcím; je tam úplně jiná energie. Statický postavy se najednou daly do pohybu a tyvole, nekecám, že se po tobě sápou - jejich špinavý pracky máš teď přímo na krku. Štěpánovo originální vnímání nehezkejch detailů lidskýho těla dostává brutálně syrovej rozměr – fakt nepěkný zrcadlo. Zároveň to ale není „šokující“ za každou cenu, žádný teatrální cákance (nejspíš umělý) krve, spíš cejtíš ten pomalej rozklad... Každej obraz taky žije sám o sobě – není tam žádná rada „zvenčí“ (i přes inspirace Starým zákonem). Před očima se ti odehrává podivuhodnej příběh plnej zákeřností a krutosti, vtahuje tě, vidíš ho z jinejch úhlů, není ti to úplně nejpříjemnější, ale funguje to. Světelný meče v rukou biblickejch postav? Ano, byly tam přece odjakživa. Ještě se mi snad nestalo, že bych měl z nějakýho vizuálního vjemu, vytvořenýho lidskou rukou, stejně dokonalej požitek jako z muziky.

Těch sedm obrazů má ale i svůj jedinečnej kontext, díky kterýmu jsou tak výjimečný. Můžeš je vidět na židovským hřbitově v Telči, kde s nima Štěpán celej tejden žije jako jejich strážce. Hřbitov, starý hroby plný příběhů, sedm obrazů a potetovanej Charón s knírem, co si ve vysoký trávě čte knížku. Tvůj průvodce tímhle místem – i několika dalšíma. Doporučuju.

(Omluvte, prosím, "kvalitu" fotek - neumím ani fotit)