Silver Rocket

Sims: Vyrůstal jsem na deskách Fugazi i Outkast

Aran 20. 5. 2014

V roce 2012 byl Sims na evropským turné cobby support Brother Ali (Rhymesayers), a protože šňůra měla dva volný dny, Sims hledal jiný využití času než válení se na gauči a "sbírání sil" na další večery. Pamatuju si, že přijel z nějaký hrozný dálky vlakem na dva last minute koncerty v Plzni a v Praze. Nevím jak v Plzni, ale troufám si tvrdit, že v Praze tenkrát Sims ve Finalu (hráli tam ještě Prodavač a Inau) předvedl něco, na co těch zhruba 40 lidí, co dorazilo, vzpomíná dodnes. Zůstali jsme se Simsem v kontaktu a říkali si, že až to půjde, vrátí se na víc koncertů. Ta šance přišla na začátku tohohle léta - Sims je na krátkým turné spolu s Inauem.

Pamatuješ si ještě na ten last minute koncert z roku 2012? Bylo to dost úžasný tyvole...
NO JASNĚ! Bylo to skvělý, strašně děkuju těm, kdo tenkrát dorazili. Jestli tyhle blížící se koncerty budou aspoň trochu tak dobrý jako ten z roku 2012, bude to paráda. Cejtím, že pódium je přesně to místo, kam patřím, a snažím se předat lidem aspoň část tý radosti a energie. Jestli se mi to daří, beru to jako velkou poctu. Vážím si lidí, který přijdou na můj koncert. A chci jim to nějak vrátit.

Co nová deska? "Bad Time Zoo" vyšlo už v roce 2011...
Mám novej materiál, kterej budu hrát živě už teď. Těším se na to a doufám, že nějaká nahrávka by mohla vyjít letos na podzim.

Když jsme tenkrát v Praze kecali, zmínil jsi Amphetamie Reptile Records, protože ses coby rodák z Minneapolisu s produkcí tohohle labelu setkal. Připadá mi to vtipný, protože AmRep má pro spoustu lidí z určitý části český nezávislý scény kultovní význam, a ty jsi rapper - čili někdo, na koho se spousta těch samejch lidí dívá s krajní nedůvěrou...
AmRep je součástí hudební tradice Minneapolisu. Pokud tam žiješ, nemůžeš se tomu vyhnout. Nebyl jsem úplně fanatickej fanoušek, ale měl jsem hodně rád Cows a třeba Helmet. Každopádně bylo vtipný, že cestuju přes půl světa hrát rapovej koncert v temným pražským sklepení - a před tím probírám katalog Amphetamine Reptile s dvoumetrovým chlápkem, co se navíc vyzná v basketu...

Ptám se na to, protože v Česku není - aspoň co já vím - nějaká extra svébytná "alternativně rapová" (nebo jak tomu říkat) scéna. Žádný Rhymesayers, Anticon nebo Doomtree. Jen tu a tam pár lidí a projektů, žádný labely nebo lokální scény. Většina lidí, co přijde na tvoje koncerty, vyrůstala na punkovejch kapelách.
Ale to já taky! "End Hits" od Fugazi pro mě tolik znamenalo... Stejně jako třeba první deska Outkast... Ještě než byl internet, tak jsem byl každý úterý v krámě s deskama...

...proč v úterý?
V úterý v Americe vždycky vycházejí nový desky, nevím, proč to tak je. Přehraboval jsem se tím a kupoval punkový i hip hopový vinyly. Rodiče byli muzikanti a já jako dítě poslouchal Franka Zappu, Laurie Anderson a Rolling Stones. Máma s tátou prostě nechtěli, aby jejich sedmiletej syn ulítával na NWA - což mě pochopitelně víc přitahovalo k NWA.

Ještě zpátky k těm "scénám" - co jsi vlastně v Americe? Underground? Mainstream?
Já sám nevím, tyhle linie se ve Státech postupně mažou a já se v tom sám přestávám orientovat. Netuším, jakou mám pozici, ale je na ní skvělý to, že tyhle věci nemusím řešit. V Doomtree se snažíme fungovat podle hesla, že byznys má když tak sloužit umění, ne umění byznysu.

Doomtree mě baví. Jak to spolu vydržíte?
Jsme k sobě upřímný. Empatický. A snažíme si navzájem nechat co nejvíc prostoru. Když chce někdo z nás dělat něco nezávisle na Doomtree, tak ho podpořit nebo klidně zkritizovat. Ale vážit si toho, co umíme udělat společně. Jo a taky je ve hře hodně whisky, to pomáhá vždycky.

Co Astronautalis? Pár dnů zpátky se tu zase mihnul a třeba na koncertě v Brně o tobě zase mluvil moc hezky.
Haha, to je borec... Že mu děkuju! Nějak jsme si za ty roky padli do noty. Zrovna žil v Seattle, když jsme začínali jezdit na turné - různě jsme se na nich potkávali, a víc a víc nás bavilo, co dělá ten druhej. A když vyhořel dům, v kterým Andy v Minneapolis bydlel, nechali jsme ho se ženou několik měsíců u sebe.

Líbí se mi, jak přistupuješ k tomuhle turné - na prvním místě je vidět nový místa...
Jsem nadšenej, že můžu bejt v části světa, o který jsem dřív ani netušil, že by v ní někoho moje hudba mohla zajímat. Víš, v Americe hraju koncerty, kde mi třeba i dobře zaplatí a moc dobře vím, že tady to tak nemůže bejt, protože jsem tu nikdy nehrál - teda kromě těch dvou koncertů v roce 2012. A jsem takhle šťastnej, fakt.

OK, teď konečně k důležitejm tématům, protože vím, jak moc miluješ NBA: takže Bird nebo Magic?
Pokud jde o fousy, tak samozřejmě Larry Legend. Magic měl sice jeden čas taky parádní bradku, ale tohle je těžký překonat:

Tvoje nejlepší pětka za letošní sezonu?
John Wall, Steph Curry, Kevin Durant, LeBron James, Joakim Noah.

Noah? SUPER, to je přesně můj člověk...
Jo. Mám ho taky strašně rád. Vidím v něm trochu Kevina Garnetta, když byl mladší. Ale nejradši bych sestavil svojí pětku z lidí jako David West...

Chápu - solidní tvrdý hráči, který se s ničím nepářou.
Přesně tak.

A co Kevin Love? Myslel jsem, že ho zmíníš kvůli Minnesota Timberwolves.
Love je fajn, ale musíš kolem něj mít další dvě velký hvězdy, aby vyhrál titul. Takhle teď NBA funguje, talentovanejch hráčů je prostě strašně moc. Navíc Love neprodloužil smlouvu a stejně ho brzo někam vytrejdujou...

Koncerty Sims + Inau v Česku:

24. května – Břeclav
25. května – Brno
26. května – Valašské Meziříčí
27. května – Jihlava
28. května – Kolín
29. května – Praha
30. května – Klatovy
31. května – Plzeň