Silver Rocket

Dessa – Parts Of Speech

Aran 29. 4. 2014

Rok 2010, debutový album Dessy s názvem „A Badly Broken Code“ – a byl jsem okamžitě lapen. Pamatuju si, jak mi tahle deska hrála v MP3 přehrávači skoro nepřetržitě. Objevoval jsem všechny odstíny tý nahrávky a hltal každý slovo. O čtyři roky pozdějc poslouchám nový – a skvělý – album „Parts Of Speech“ a těším se na koncert Dessy 5. května na 007. Některý události beru jako tichý potvrzení toho, že do života není ani potřeba nějak extra zasahovat; půjde dál svojí cestou, my můžeme maximálně ovlivnit tempo.

Já se momentálně zoufale snažím zpomalit. A Dessa možná taky: „Parts Of Speech“ je míň rapová deska než „A Badly Broken Code“ (tenhle vývoj byl jasně patrnej už na „Castor, The Twin“ z roku 2011), album je klidnější a víc písničkový. Neuvěřitelná vnitřní intenzita ale zůstala – fascinuje mě, jak Dessa dokáže během jednoho tracku plynule přecházet z rapu do zpěvu, obdivuju melodický linky jejího hlasu, opět hltám každý slovo. Maximálně cením muzikanty, který se dovedou absolutně otevřít (ať už prostřednictvím textů nebo hudby) bez nějaký přehnaný exaltovanosti a melodramatičnosti. Když poslouchám Dessu, tak mám pocit, že mě nechává nakouknout do svojí kuchyně, ložnice, obýváku, zahrady, ale není v tom ani stopa exhibicionismu. Nedovedu tenhle zdánlivej rozpor úplně přesně popsat; zkuste prostě taky chvíli hltat každý slovo, určitě to přijde. Fakt.

Nemůžu taky popřít tohle – ve spoustě příběhů z písniček Dessy se vidím jakoby z druhý strany. Jednoduchý přiznání. Vnímám tady ženskej pohled na věc, učím se mu rozumět, uvědomuju si svoje chyby. Některý skladby jsou z tohohle hlediska totálně drásavý, ale znova opakuju: necejtím ani závan něčeho škrobenýho nebo umělýho, žádnej přepálenej hollywoodskej biják.

Dessu určitě můžete brát jen jako hezkou holku, co dělá fajn muziku. Na tom není nic špatnýho. Nebo si můžete uvědomit, že takhle hluboko se dostává málokdo. Jestli jste dočetli až sem a pořád si nejste jistý, poslechněte si třeba TENHLE track. Díky moc!