Silver Rocket

New Model Army - Ztracený perly

Aran 1. 10. 2013

Stará rocková pravda? Koncerty většinou začínají nějakým klasickým „otvírákem.“ Mötley Crüe – Kickstart My Heart. Nebo třeba Iron Maiden – Aces High. Nemusíš pak už moc co řešit, dav je tvůj hned na startu. Existuje ale kapela, která může začít koncert B-stranou polozapomenutýho singlu z roku 1987 – a je to NAPROSTO FANTASTICKÝ. Ano, jsou to New Model Army. Takhle náhodně (a bez toho, aby se při výběru spletl) může listovat svojí historií už jen Morrissey. Spousta nejlepších písniček NMA se totiž nikdy neobjevila na řadovejch deskách, případně jsou tam nenápadně ukrytý. „Here Comes The War,“ „Purity,“ nebo „51st State“ známe všichni, já si ale dovolím nabídnout Top 10 nejsilnějších „pohozenejch“ skladeb New Model Army.

1. GHOST OF YOUR FATHER

New Model Army vydali v roce 1993 singl s jedním z největších hitů „Here Comes The War,“ na jehož B-straně ale byly dvě neuvěřitelně silný skladby: „Modern Times“ a „Ghost Of Your Father.“ No a z tý druhý se pro spoustu fanoušků NMA stala kultovní věc. Na pozadí banálního příběhu ze stopování z Londýna do Portsmouthu se odehrává výlet do vlastní minulosti, která je plná hořkejch vzpomínek a výčitek. Včetně klíčový části textu ve druhý sloce:

“When you feel so much in such a small space,
do you think you can keep on running?”

Troufám si tvrdit, že tohle je něco, čemu asi rozumí každej...

2. THE KNIFE

Parádní věc z kompilace nevydanejch věcí a rarit „Lost Songs" (2002): typická věc NMA, v který se spojuje naléhavost, síla a melancholie. Celou skladbu doslova drží Nelsonova jednoduchá basová linka, pulzující, dominantní, melodická. New Model Army hráli tuhle písničku třeba na svým turné k třicetiletýmu výročí – ten refrén je prostě dokonale koncertní. Kdyby na ní došlo i v LMB, vůbec bych se nezlobil.

„And I feel like a knife, these days are calling...“

3. MARRY THE SEA

Téma oceánu se ve skladbách NMA opakuje poměrně často – na každým albu je aspoň jedna písnička s vyloženě, ehm, „námořnickou náladou.“ No a v roce 1993 vyšlo pozapomenutý EP s jednoduchým názvem „The Ballads,“ na kterým je i zpověď „Marry The Sea.“

“Did you marry a man who married the sea?
He looks right through you to the distant grey...”

Strašně jednoduchá věc plná obrovskýho prostoru. „Vzala sis chlapa, co se oženil s mořem?“ Úplně cejtíte jeho prázdnej pohled, kterým se vpíjí do obzoru, zatímco na večerní pláži tiše šumí příboj. Smutek, nikdy nenaplněná touha.

4. GIMME SHELTER (feat. TOM JONES)

Ale jo, tohle sem patří. V roce 1993 nahráli New Model Army s Tomem Jonesem (sic!) „Gimme Shelter“ od Rolling Stones jako benefit pro charitativní organizaci Shelter. Severoanglická tvrdost a velšská paličatost – vlastně to je logický spojení...

5. TOO CLOSE TO THE SUN

„Carnival“ z roku 2005 je hodně zvláštní album – považuju ho za nejmíň přístupný v celý diskografii NMA. Do sebe uzavřený skladby, docela temný odstíny, člověk si víc všímá rytmu než melodií... v jistým slova smyslu mi „Carnival“ hodně připomíná letošní novinku „Between Dog And Wolf,“ která má ale přece jen o něco přívětivější tvář. Na „Carnival“ je pozoruhodná skladba „Too Close To The Sun,“ kterou tady prostě MUSÍM zmínit – a hlavně kvůli fantastickýmu textu hned na začátku:

“I stared at the mountain, the mountain stared at me,
I couldn't hold its gaze, I couldn't bear what I might see.”

Jestli vás fascinujou hory stejně jako mě, naprosto přesně víte, o čem tady Justin mluví. Koukáte se hoře do tváře a ona se kouká na vás... Tak to je, tak to vždycky bylo.

6. MARRAKESH

Jen Justinův hlas a akustická kytara. Nic víc – a je tam VŠECHNO. „Marrakesh“ vyšla jen na CD verzi „Impurity,“ na vinylu tahle perla není. Text je poskládanej z útržku příběhů, který dávají dohromady hrbolatou, nedokonalou a neobratnou, ale živou a originální mozaiku všech možnejch životních cest. Nelze napsat nic víc.

7. RAINY NIGHT 65

Další věc z „Lost Songs,“ kterou jsem ale poprvý slyšel na živáku „...& Nobody Else,“ z kterýho sem dávám tuhle verzi. Studiová verze je i na vinylový verzi alba „Strange Brotherhood.“ Pomalá, zamyšlená věc. O čem to Justin zpívá? Těžko říct. Jak se skladba ve svý druhý polovině rozprostírá do dalších a dalších prostorů, úplně se člověku svírá hrdlo.

8. HIGHER WALL

Spolu s „Ghost Of Your Father“ další skladba, která se z obskurity dostala na pozici absolutního kultu. Na vinylový verzi žádný regulérní desky ji nenajdete, je jen na CD verzi „Thunder and Consolation.“ Tohle je jeden z těch textů, který nejen že nestárnou, ale s dalšíma rokama získávají další a silnější významy. Představte si uprchlickej tábor kdekoliv na hranicích „našeho“ relativně bezpečnýho západního světa a „jejich“ divočiny...

„We're out here on the borders with our favourite few possessions
Traded stories whispered round the fire
As shadows in the searchlights, mugshots in the files
Waiting in the camps behind the wire.“

„Higher Wall“ taky obsahuje mrazivej odhad toho, jak to dopadne, až se tyhle linie jednou provalí. Vysoký zdi se dlouho neudrží. We are young, forever hungry – you are fat and growing old!

„Kick the door until it opens, what you have you cannot hold
We are young, forever hungry, you are fat and growing old
Still every day you try to build a higher wall.“

9. CARLISLE ROAD

Druhá věc z „Carnival“ v tomhle přehledu. Kvílející kytary mi trochu připomínají živáky Crazy Horse, celková nálada skladby je podobná parádní desce „Breathe“ od Midnight Oil, kde vlastně ani v jedný písničce není jasná melodie, ale přesto vás NĚCO nutí si jí tam najít. „Carlisle Road“ je v Bradfordu, ale k čemu tam tu noc došlo, to je pro mě coby cizince těžký říct. Nějakej riot? Je to možný. Nejvíc ale člověka zničí druhá sloka:

“Came home four, four-thirty, Emma was waiting up for me
News chanel drone on the TV, her arms clapsed around her knee
She looked up but said nothing
I went up to the kids bedroom, touched their sleeping faces
Wondered how I could protect them
Wondered how to protect them.”

Jestli máte děti, znáte tenhle šílenej pocit naprosto přesně: když se na ně díváte, jak v noci spokojeně spí ve svým pokoji, ale vy zároveň víte, že venku čeká krutej a hnusnej svět plnej sraček. Jestli ne, nikdy nepochopíte strašlivou beznaděj a smutek tohohle tracku.

10. NOTHING TOUCHES

Krásná věc na konec...