Silver Rocket

noAR+IS+ - K9

Aran 28. 1. 2013

Mám rád nezařaditelný kapely – a noAR+IS+ jsou všechno, jen ne snadno zařaditelná kapela. Pamatuju si noAR+IS+ ještě v „one-man pičus“ podobě: tenkrát to byl zbustrovanej rachot, kterej mi připomínal trochu sólový desky Grega Ginna, trochu alba Heliose Creeda. V současný době operuje noAR+IS+ v sestavě akustická kytara, basa, minimalistický bicí (kotel, virbl, činel) a deska K9 je zachycením tohohle stavu.

A je to hodně zvláštní stav: zvuk noAR+IS+ je totálně nepředvídatelnej, rozhodně to není ten „kapelovej zvuk,“ na jakej jsme zvyklý. Struktura a atmosféra skladeb odkazujou spíš ke starýmu českýmu androši (v mým světě to jsou samozřejmě další body k plusu), ale není v tom ani špetka pivního odéru. Zvláštní motivy akustický kytary, rytmicky dost netradiční „řešení prostoru,“ občas klavír, steel kytara, foukací harmonika – a celou desku podpírají pevný baskytarový pilíře. Není to úplně dokonalý přirovnání, ale vybavujou se mi první dvě desky The Bad Seeds, kdy ta kapela přišla s vlastním pojetím minimalistickýho a sonicky ne moc přátelskýho blues. noAR+IS+ teda ve svým středu nemají žádnýho svatýho Nicka, ale jsem si jistej, že expresivní a afektovanej (v dobrým slova smyslu) zpěv Michala Milka spolehlivě odradí spoustu lidí.

noAR+IS+ jsou v kontextu lokální muziky výjimečný v tom, že zvukově se to celý naprosto vymyká tradici punk / noise / blabla týhle scény. A zároveň to do tohohle kontextu svojí syrovostí úplně dokonale pasuje. Tahle kapela je svobodnej originál. Jo a deska se dá zadarmo stáhnout TADY.