Silver Rocket

E.D. Sedgwick - We Wear White

Aran 29. 11. 2012

Ze svý lásky k Edie Sedgwick (dneska už vlastně E.D. Sedgwick) jsem se loni vyznal TADY a nechci se opakovat. Ale hudba se v nějakejch cyklech taky pravidelně opakuje a E.D. Sedgwick dokáže těmahle časovejma kruhama proplouvat šikovně jako málokdo, tak proč to nezkusit znova.

Ostatně slovo "šikovnost" mě v souvislosti s Justinem Moyerem (ex - blablabla, všichni to víte) napadne skoro jako první. Obdivuju MUZIKANTY (ne muzikanty typu Michala Pavlíčka) -  chlapíky a ženy, co se jim ta HUDBA sype z rukávů a odevšad tak přirozeně, jak to jen lze. Já totiž MUZIKANT nikdy nebyl a nebudu, můžu se jen fanouškovsky těšit z talentu druhejch lidí. Justin Moyer je ŠIKOVNEJ MUZIKANT anti-Pavlíčkovskýho typu, jestli si rozumíme. Je to dívka k rytmu zrozená a velmi chytrej člověk s všeobecným přehledem. Je to tak dobrej muzikant a zajímavej chlápek, že vám přijde blbý a zbytečný bavit se s ním o muzice. 

Ale o muziku jde především, ne? E.D. Sedgwick se pro mě deskou "We Wear White" dostali na úroveň The Make-Up a jejich legendárního (pro mě) alba "Save Yourself". Retro totiž dovede dobře udělat každej blbec - opisovat je snadný - ale udělat retro tak, že i v době jeho vzniku to působí jako "budoucnost," to je parádní věc. Tím nechci říct, že "We Wear White" je kompletně čistý retro, ale je to nepochybně deska inspirovaná garážovou muzikou 70. let, soulem a funkem. I v textech je spousta odkazů na dokola se opakující rokenrolovou historii (stejně jako třeba v klipu "Silver Bullets") a její mýty. Schválně - kterej hipík objeví na "We Wear White" přímou citaci z "L.A. Woman" od Doors? A ještě jedna věc je na tý desce úžasná. Je z toho cejtit, že to hrajou ženský. Nemyslím to nijak sexisticky. Jen to prostě není tak zpocený a ztopořený.

Všeobecně se o mně ví, že jsem v poslední době dost skeptickej ke konceptu "kapely", ale je naštěstí pořád hodně výjimek, který mě přesvědčí, že to má smysl. Pontiak. Neurosis. Swans. Lyssa. Obits. Bellini. Auxes. OTK. A ano - E.D. Sedgwick. SUPR KAPELA TYVOLE. Nekecám.