Silver Rocket

The Oscillation – Veils

Aran 7. 6. 2012

Kdybych měl takový to last.fm (což se asi nikdy nestane, protože pro mě coby člověka ze století páry je to nepochopitelně složitý), ukázalo by se tam, že „Veils“ od The Oscillation je pravděpodobně moje nejhranější album posledních cca šesti měsíců. Trochu mě to děsí – copak jsem byl půl roku na tripu? Ale vážně: tahle deska je jako černá díra; přitahuje mě naprosto neodolatelně a v naprosto rozdílnejch situacích. Potřebuju „vypnout“ v narvaný Praze a zavzpomínat na Woodstock? Pustím The Oscillation. Potřebuju soundtrack k liduprázdný krajině při cestě vlakem? Pustím The Oscillation.

Chuchvalce zvuků v hypnotickejch rytmech, monotónní pasáže, psychedelická nálada – kdybych měl jmenovat možný inspirace, vysypu ze sebe jména jako Lumerians, Pink Floyd, Maserati, Guapo. Plus hodně krautrocku. Na „Veils“ se moc nezpívá, ale když už se The Oscillation do nějaký melodie pustí, okamžitě se mi vybaví Spiritualized... A protože si pamatuju 90. léta, kdy nešlo uniknout vlivu kapel jako My Bloody Valentine nebo Slowdive, zařazuju k tagům „neopsychedelie“, „ambient“ a „drone“ ještě „shoegaze“.

Hele, moc dobře vím, že to celý na první pohled vypadá trochu jako dort od pejska a kočičky, ale není to tak. Celý album je naopak zvláštně úsporný, jednotný, mocný a ve svý podstatě geniálně jednoduchý. „See Through You“ je v mým světě naprosto dokonalá PÍSNIČKA – a běží v podstatě na jediným akordu. Klidnej, dlouhej pohled za obzor, dlouhej výlet bez nejistýho cíle. Líbí se mi i to, že „Veils“ zní hodně „anglicky“ (nedovedu to víc přiblížit, ale třeba víte, jak to myslím), což je v dnešní době fakt příjemný osvěžení.

The Oscillation hrajou v Česku několik koncertů (v Praze jsou v neděli 17. června na 007 se Stevie Brufen) a já jsem fakt zvědavej, jak to bude celý hrát živě. Jo a celou desku si můžete poslechnout tady: http://theoscillation.bandcamp.com/

 

The Oscillation v Česku:

15. června – Plzeň, Pod lampou
16. června – Písek, Pí Klub
17. června – Praha, Klub 007
19. června – Ostrava, důl Hlubina
22. června – Bojkovice, MišMaš festival
23. června – Brno, Boro