Silver Rocket

James Reindeer + lmntl819 - Views From Psychedelik Deathcab

Aran 13. 3. 2012

Mám rád desky, z kterejch je cejtit, že jejich vznik motivovalo naprostý nadšení pro věc, soustředění a hlubokej ponor. Miluju, když z alba slyším, že pro lidi, který to natáčeli, to byla v tu chvíli zdaleka nejdůležitější věc na světě. Nejedli, nespali, neholili se, vypnutý mobily, žádný mejly – jen oni a muzika. Možná se pletu, ale z desky „Views From Psychedelik Deathcab“, kterou nahráli anglickej rapper James Reindeer a kanadskej „zvukovej architekt“ (nevím, jak líp to nazvat) lmntl819, cejtím přesně tohle.

Jamese Reindeera jsem poprvý zaregistroval coby hostující hlas na albu 2econd Class Citizen, ale na jeho další nahrávky mě upozornil až David z Nod Nod. A jsem mu za to vděčnej – nechápu, jak jsem mohl bez „Views From Psychedelik Deathcab“ žít, hehe. Je to skvělá deska.

I bez Reindeerova hlasu by zvukový krajiny, který vytváří lmntl819, obstály úplně samostatně a dovedu si představit, že třeba v katalogu Constellation by patřily k tomu lepšímu. Ale až ve spojení s vokálem dostává album mimořádnej rozměr. Kdybych to chtěl úplně zjednodušit, přirovnal bych „Views From Psychedelik Deathcab“ k hip hopový odpovědi na Godspeed You! Black Emperor – a nebyl bych tak daleko od pravdy (a jestli si myslíte, že to je úplná blbost, napište mi a já vám tu desku milerád pošlu).

Do naléhavejch instrumentálních opusů čas od času vstupujou vzteklý Reindeerovy SLOVA a vedou vás po nebezpečnejch stezkách do temnejch míst. Všechny tracky jsou spojený zvukama skučícího větru nebo praskajícího ohně, což vytváří dojem bezcílnýho putování po nějaký post-apokalyptický krajině, kterou hlídají neobydlený budovy a poslední zbytky přírody. Je to dost děsivá cesta. Bez spojení Soleho se Skyrider Bandem a jejich společnýho zvukovýho odkazu by asi tahle deska nevznikla, ale ta inspirace je přiznaná a je v pořádku. Další vodítka? Třeba Buck 65 nebo lidi kolem labelu Doomtree.

Mám vizi Syda Barretta pro 21. století, hehe: v ruce drží mikrofon a dělá něco hodně podobnýho tomu, co James Reindeer. Je to moc mimo? Nechám se překvapit – James Reindeer bude hrát nějaký koncerty v Česku (v Praze je 15. března ve Finalu spolu s Nod Nod).

James Reindeer: http://jamesreindeer.blogspot.com/