Silver Rocket

Iconaclass – For the Ones (verze piče)

Torrus 3. 11. 2011

Takže: tento článek není pro lidi, který už vědí, kdo je MC Dälek, mají nějakou desku nebo viděli koncert. Ty mám v piči*, jak říká pár z  mých míň slušných kamarádů, protože vím, že tohle by mohli napsat líp než já, a stejně je uvidím v úterý. Tohle je pro ty, který maj nějaký Dälek v piči**, a nějaký koncert v úterý večer v piči, protože přece mají jiný představy, jak strávit úterní večer. Co mě inspiruje oslovit lidi, který mají moji snahu v piči? Řeknu. Víte jak občas (co si budeme povídat, je to často) Adam po nějakym koncertě, na kterej přišlo málo lidí, chodí na to naše fórum a pičuje, že co to má bejt, že přišlo málo lidí? Bylo těch 50 Kč navíc moc? A pak někdo třeba jako Hukot nebo Valášek v celý jejich zpíčený*** moudrosti tam chodí, a říkají něco jako "no hele, nech toho, svět je zlej i ve Frýdku Místku", nebo v Lounech nebo kde bydlej. Adam se rozčílí, začíná být agresivní, a pak tam přijde Ježek, a píše něco, čemu nikdo nerozumí a co nedává ani trochu smysl, a  nakonec všechno vyřeším já sám, nějakou neskutečnou filosofií, před kterou každý smeká. Protože já mám být přece ten chytrý, a navíc jsem cizinec, a všichni se bojí nějakýho cigoše, jako jsem já, veřejně urazit tím, že co říkám, nemá hlavu ani patu. Na závěr ještě přijde Banán a  píše, že to podepíše, a je vymalováno. No, tak mě hrozně často v  minulosti tohle iritovalo (Adamovo keci), ale nikdy jsem to nemohl říct nahlas, protože pak by se na mě zlobil, a když se na mě zlobí, tak se zlobí jako na nikoho jiného, je ošklivý a zlý, a musím mu pak nějak náhodně dávat najevo, že jeho Assem Šaman se mi líbí, aby začal zase se mnou jednat jako s člověkem. Takže jsem nikdy nic neříkal, ale je fakt, že v poslední době to nedělá po každým koncertě, ale až třeba tak po každým druhým.Co to tady melu? No tak asi před měsícem nebo co tady byl B. Dolan. Bylo málo lidí, prodělaly se všechny stravenky, klasika. Ale pak během nějaký UV debaty potom, když jsme řešili, jak budeme platit dluhy na tohle, jsem si uvědomil strašně jednoduchou věc, která vysvětluje Adamovy občasný úlety na fóru, kterým nikdo nerozumí, a zklamání dalších lidí kolem nás, když moc lidí nepřijde na koncert. Je to tohle: Mrzí nás to, protože jste přišli o něco, o co by vaše životy byly bohatší. Adam podle mě nikdy nebyl schopný tohle vyjádřit, tak to vyjadřuje jinak. 'Lidi jsou blbý' by možná řekli Ježek nebo Töhötöm. Ale podstatný je to, že i když jste se třeba smáli tomu, co jsem napsal o tři věty zpátky, myslíme to vážně. My nemáme čas dělat blbosti, jsme přetížený, jak si ani nemůžete představit. Kdybychom nevěřili tomu, co děláme, nedělali bychom to, protože taky nemáme žádný peníze a sponzory. A po tomto neskutečně zpíčeným úvodu vám teď řeknu, co je pointa mojeho dnešního výplodu: MĚLI BYSTE JÍT NA ICONACLASS, PROTOŽE PAK VAŠE ŽIVOTY BUDOU BOHATŠÍ.

Kdybych musel říct, na koho zaměřím můj dnešní esej, řekl bych na 'obyčejného fanouška noise rocku'****, což je možná podstata fanoušovské základny Silver Rocket. Lidi, který nám často dávají najevo, že těmi 'občasnými úlety' k folku nebo rapu jsou zklamaní. Bratři a sestry, nemůžu říct, že s váma souhlasím, ale mužů říct, že se s vámi občas ztotožňuji, že se netěším na Cars and Trains stejně jako třeba na Earth. Ale Cars and Trains jsem dal šanci. Desku jsem nekoupil, ale můžu vám s  rukou na srdci říct, že můj život je BOHATŠÍ kvůli tý hodině a půl strávený v tom klubu. Co bych jinak dělal? Četl noviny? Bavil se s  někým? Dal si sprchu a nalakoval nehty? Škoda. Naučil jsem se něco, poznal jsem lidskou upřímnost a snahu o sdělení a nezapomenu na to. Ale milý noise rockový fanouškovský základe Silver Rocket ty vole, o tohle nejde. Protože se bavíme o Dälek, a Dälek, jestli nevíte, JE TEN VÁŠ ZPÍČENEJ NOISE ROCK. To není chlap s kytarou, pane Tomske, je to nepopsatelně tichý monstrum v rohu. Co znamená tichý monstrum? Všechno, co dělá Dälek, je extrémně nahlas, kromě jeho předpokládané největší zbraně: Hlasu. Ten je utopený v mixu, a nad tím jsou ty kytary, basy, vazba, bicí atd. Rap for the noiserocker. Jak jinak si vysvětluješ, že každá drsná kapela má někoho, který chodí na promo fotky v tričkách Dälek? Od Pelican přes Neurosis. Že je to support číslo jedna pro Melvins, Godflesh, ISIS a další? Co na tom vidí?Já myslím, že vidí dvě věci: Jednak to není jen ten hlasitý soundtrack, ale MC Dälek jako člověk mluví strašně nahlas neverbálním způsobem, a tohle sedí lidem, který by normálně ten stereotypní, extrovertní, egoistický způsob rapu nebavil. Dälek je velice uzavřený, jako lev, který se snaží opustit klec (ale museli byste rozumět psychologii lvů, abyste tohle pochopili, ale nemáme na to teď čas). Tím pádem je fascinující pozorovat jeho koncerty. Zdá se mi úplně uvnitř sám sebe, snaží se, aby slova, který říká, nepřekonaly ten hluk kolem, ale aby našel s tím vším rovnováhu. Jako nějaká dětská hračka, dřevěná loďka, která jede přes nějakou mírně divokou řeku. Blbost, snaží se zůstat těsně pod hladinou, ale není to naléhavá reakce, že se utopí, je to v klidu a pracuje s danou situací a zůstane tam.

Za druhé: Dälek nabízí výzvu. Tohle je fakt, který mu pro mě udělá v  mé hlavě naprosto unikátní pozici. Není to přímočarý rap, někdy ty slova jsou víc background než ty nástroje. Já nesnáším ten výraz 'alternativní rap'. Podle mě to prostě neexistuje, je to jenom další marketingový tah. Buď někdo je schopen vyvrátit klišé komerčního hip hopu, nebo není. A pokud jo, nezaslouží si to žádnou nálepku. "Dälek můžeš bezpečně doporučit někomu, kdo si myslí, že hip hop neměl moc co nabídnout za posledních 20 let,” říkal jeden znalec. To je ta výzva, kterou Dälek nabízeli a nabízejí. A stojí to za to.

Shiva Addanki v jeho sloupku tento měsíc v MaximumRocknrollu napsal úžasnou věc. Pokud neumíte anglicky, dejte si to do nějakýho automatickýho překladače, mám vaše jazykové potřeby teďka v piči: "What makes punk distinct from the rest of music to me is not in the politics or in some easily swallowed formulatic standard. Rather, it is the complete immersion of rabid expression being thrown in front of you. It is not simply playing something that sounds good, it is making something that you can’t fucking ignore." Když jsem toto četl, okamžitě jsem si vzpomněl na Dälek. Dälek je zpíčený noise rock, jak neverbálně, tak jako celek. Dälek je výzva. Jsem si naprosto jistý, že pokud dáte šanci jeho alter egu Iconaclass, budou vaše životy bohatší. Pokud ne, jděte do piči.
______________________________
* tento výraz tu používám poprvé v životě
** docela mě to bavilo, tak jsem to použil hned znova
*** jde mi to, co?
**** tento výraz mám fakt v piči, nesnáším to. Co to je noise rock, Ježíši?