Silver Rocket

Cars and Trains – The Roots, The Leaves

Aran 21. 9. 2011

Tahle deska je malej zázrak. Skromná, nenápadná, moc toho nenamluví, ale vyzařuje zvláštní klid a velkou sílu. Cars and Trains je chlapík z Portlandu, kterej vydává na stejným labelu jako Astronautalis, Sole and the Skyrider Band nebo Ceschi, a kterýmu se na „The Roots, The Leaves“ povedlo vytvořit docela unikátní zvuk. Jsou tu evidentní lo-fi základy, ale taky podivný beaty a celková atmosféra jak z Constellation nahrávek. Fakt si nevybavím jinou desku s takhle zvláštním zvukem.

Jedno je jistý: zjistil jsem, že „The Roots, The Leaves“ je ideální album na cestu. Ověřil jsem si to teď v létě, když mě Cars and Trains provázel vlakem, autobusem i autem. Krajina se mění a vy se blížíte cíli, kde vás čeká buď nějaký nový dobrodružství nebo návrat do reality – ale třeba taky ne. Deska je totiž jakoby „otevřená“ několika stejně pravděpodobnejm výkladům: nechává vám prostor na vlastní imaginaci, působí na vás jinak v různejch náladách. Jednou to může bejt nejsmutnější nahrávka za několik posledních let, pak je to najednou krásně optimistický album. Nechápu, jak to ten chlápek dokáže. A přitom je ta deska hlavně SKROMNÁ, jak už jsem napsal v úvodu. To se mi na ní vlastně líbí nejvíc, taková příjemná obyčejnost. Nulová póza.

Melancholický melodie připomínají trochu Why?, někde slyším třeba Sebadoh, ale nejvíc ze všeho mi Cars and Trains evokuje OTK – nekecám. Na OTK je podle mě výjimečný to, jak nenápadně zrekonstruovali zvuk rockový kapely: Yozova kytara je často vlastně rytmickej nástroj, zatímco bubny někdy doslova „zpívají“. Cars and Trains to má podobně. Ve druhým tracku drnká mandolína nebo co – ale je to vlastně hlavní nosič rytmiky. Melodii naopak dodává všechno to cinkání, ťukání, šustění a ševelení, který se line v pozadí všech skladeb alba. Je to fakt vynikající muzika a velký dobrodružství. Vůbec nevím, jak to bude znít živě, ale Cars and Trains hraje nějaký koncerty v Česku (všechny se 2econd Class Citizen) – tak se třeba přijďte podívat.

1. října v Praze (klub Final)
5. října v Jindřichově Hradci
7. října v Táboře
8. října v Brně

 Web: http://www.carsandtrains.net/