Silver Rocket

Jelly Belly – Deaf Till 30 (12" EP)

Aran 25. 7. 2011

Starcastic / Deadred boduje. „Konec civilizace“, Prodavač EP a teď Jelly Belly z Košic – všechno skvělý a dotažený nahrávky z poslední doby, z nichž každá je odlišná, ale dohromady dávají jednotnej obraz pozoruhodnýho dvojjedinýho labelu, kterej ví, co chce. Tak to mám rád a tak to respektuju.

Nadšený zvěsti o Jelly Belly se ke mně dostaly cca dva roky zpátky; živě jsem tu čest ještě neměl, ale 12“ EP „Deaf Till 30“ mě naprosto uchvátilo. Parádní kytarový třeštění, který má kořeny spíš v shoegaze bordelu 90. let než v punkovejch garážích – čtyři skladby na tomhle dvanáctipalci vás vtáhnou jako obří vír, zamotají vám hlavou, přeprogramujou vás a nakonec vás donutěj pustit si tenhle vinyl znova. A znova. Jelly Belly každopádně nehrajou jako „normální“ rocková kapela – vlastně nehrajou vůbec jako kapela. Na první poslech náhodně poskládaná mozaika kytarovejch zášlehů, mučenejch pazvuků a nervních bicích se ale s každým dalším poslechem otevírá víc a víc a vy najednou rozpoznáváte pevný obrysy v původně nejasnejch náznacích. Skvělá „Miami Vice“ má něco přes čtyři minuty, ale děje se v ní tolik věcí! A jedna naprosto přirozeně přechází do druhý – žádný krkolomný prstolamy, jak je to teď v módě.

Podobně halucinogenní účinkem si mě získala první kazetová nahrávka Waawe „Killing Highway“. Jelly Belly mi ale někdy připomínají i The Fall a jejich tvrdoříjný mašírování po vlastní cestě. A vybavuje se mi ještě polozapomenutá kapela ze začátku 90. let s názvem Levitation (která se pak přelila do podobně nedoceněnejch Dark Star) – uprostřed všeho toho matnýho Creation snění zněli tenkrát Levitation jako z nějaký džungle. Tyhle jména ale uvádím jen pro orientaci – Jelly Belly jsou dost velkej originál. Jediný mínus? Angličtina (přestože zpěv je v konečným zvukovým spektru až na posledním místě). Nevěřím, že by to stejně parádně nemakalo ve slovenštině.

Každopádně jsem objevil další parádní kapelu na svůj psychedelickej festival v lese.

Download + objednávka: http://starcastic.cz/bands/JellyBelly/Deaf_Till_30/