Silver Rocket

Na tu knížku jsem pyšnej!

Tomáš Weiss, Za tratí 13. 7. 2011

Když jsem viděl Adama aka Arana Satana prvně V Jelení minulej rok, čuměl jsem. Jasně, že jsem měl takový to dobře naladěný očekávání. Říká se tomu učeně předporozumění. Prostě: už s někým máte dobrou zkušenost a on dělá něco novýho a tak k tomu automaticky přistupujete otevřenějc, než kdyby to byl někdo z ulice. Není to k těm z ulice spravedlivý, ale je to tak.  Adamovo satanský pásmo je skvělý a odvážný. Něco, co jsem neznal. Všeho tam je tak akorát. Slov, poezie, hudebních podmazů i předělů, vážnosti, humoru, ticha i naléhavosti, dokonce i ladnejch pohybů někde mezi posilovnou a Labutím jezerem.  

Vždycky mě zajímaly u muziky český texty. Nemusím zrovna rapový chrlení. Chodil jsem kdysi na slam poetry, když začínala, ale nějak se tam lidi na můj vkus moc předváděj. Dál chodím pravidelně na čtení spisovatelů a básníků a zajímá mě čím dál víc to neobyčejně obyčejný pouhý spojení autorskýho přednesu a slov. A zase: musí bejt co řikat a musí se to řikat tak akorát. Ani plachej, ani naboostrovanej. Člověk by neřekl, jak je ta rovnováha těžká. Adam ji v Aranovi Satanovi našel. Je to v týhle kotlině unikátní pokus, to mi věřte.

Někdy od března jsme s Adamem začali mluvit o knižním vydání. Pochopitelně na základě internetový stránky aransatan.tv, kde Adamovy slova doplnil svejma ilustracema Štěpán Adámek. Co obrázek, to perla. Štěpán byl taky pro knihu a tak se šlo za Bourkem do Carton Clanu. Výsledek je pro nás čtyři svátkem! Něco si na začátku nějak mlhavě plánujete, že by to třeba mohlo dopadnout tak a tak, máte ideální představu a pak to držíte v ruce a je to vono!

Jo a ještě: tohle není náhražka živejch vystoupení AS. Ten živej tvar není pochopitelně přenesitelnej na papír. Ta kniha je jasně jiná věc. Mělo to bejt chlapský leporelo a  - je to chlapský leporelo. Na tu knížku jsem pyšnej! Myslim, že kluci taky.

Knihu Aran Satan - mluvící člověk kupujte v obchodě.